Yüz Spazmı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yüz Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz spazmı, yüzde bulunan kaslarda meydana gelen kasılmalardır. Daha çok çocuklarda tik şeklinde kendini belli eder. Spazm, kasların hareketi anında oluşan kasılmalar ile benzerdir. Spazm söz konusu olduğunda kasılma kontrolsüz bir şekilde, şiddetli, ağrılı ve uzun süreli olur. Kişi herhangi bir kasını isteyerek kasmadığı halde bazı sinirler kasılmayı tetikleyebilir ve beraberinde spazm ortaya çıkar. Normal hareketler yapılırken gerçekleşen kasılmalarda beyin gevşeme mesajları gönderir. Spazmda gevşeme mesajları tam olmadığı için kas gevşemez.

Spazm gerçekleşen kasta sertleşme oluşur ve bu sertleşme dışarıdan fark edilebilir. Ayrıca spazm gerçekleşen yere elle dokunulduğunda hissedilebilir. Spazm birkaç saniye ya da daha uzun sürebilir. Kas çözülene kadar aynı yerde tekrar tekrar spazm oluşabilir. Spazm herkesin başına gelebilecek bir durumdur ve değişik nedenlere bağlı gelişen farklı spazm türleri vardır.

Yüz spazmlarının neden kaynaklandığı çoğu durumda bilinememektedir. Ancak geçirilen nöbetler, kullanılan ilaçlar, kontrol dışı yapılan hareketler ve nörolojik bozukluklar yüz spazmına neden olabilir. Yüzde meydana gelen spazmlar daha çok tekrarlayan şekilde göz kısma, göz kırpma, yüz buruşturma, ağız kımıldatması ve burun kımıldatması şeklinde görülür. Zamanla kendiliğinden geçen bir durumdur. Herhangi bir komplikasyona yol açmaz ve tıbbi müdahaleye gerek duyulmaz. Stresle alakalı olarak yaşanabilir. Stresten uzak kalmak spazmın geçmesinde etkili olur. Ancak nörolojik bir nedenden dolayı oluşmuşsa tıbbi müdahaleye gerek duyulabilir. Yüz spazmı, felç, nöbet, bilinç kaybı ve nefes almakta güçlük gibi problemlerle birlikte gelişmişse mutlaka tıbbi destek alınmalıdır.


Yüz spazmı belirtileri nelerdir?


Yüz spazmında yaşanan belirtiler spazmın neden kaynaklandığına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Boğazı temizleme ihtiyacı, kas seğirmesi, tekrarlanan mimik hareketleri, dikkat eksikliği, ani dürtüler, kontrolsüz ses çıkarma yaşanabilecek belirtiler arasında yer alır. Tüm bu belirtilerin haricinde hayati risk yaratabilecek bir sorunun habercisi olabilir. Göz bebeğinin büyümesi ya da küçülmesi, bilinç değişikliği, tekrarlayan nöbetler, nefes darlığı yaşanıyorsa hayati risk yaratabilecek bir rahatsızlığın göstergesi olarak yaşanabilir.


Yüz spazmı neden olur?


Tam olarak yüz spazmının neden geliştiği bilinmemektedir. Fakat bazı durumlarda yüz spazmı epilepsi gibi nörolojik hastalıklarla ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Bunlar;
  • Nöbetler
  • Geçici tikler
  • Kronik motor bozukluğu
  • Kullanılan bazı ilaçlar
  • Beyin hasarı
  • Epilepsi hastalığı
Bunların haricinde yüz spazmı, vücudun susuz kalması, yüze alınan bir darbe, kalsiyum, potasyum ve magnezyum eksikliği yüzde bulunan kasların fazla kullanılması gibi nedenlerden dolayı da oluşabilir.

Yüz Spazmı Yorumları

soru

Aykut Oğuzhan

03 Ocak 2018 Çarşamba

Merhabalar bileğileriniz için teşekkür bende 1 haftadır üç veya dört defa oldu esnerken oluyor genellikle yanağımda istemsiz olarak kasılma oluyor en fazla iki saniye sonra düzeliyor önemli bir hastalığa yol açar mı meslek olacakta denizciyim ve bu yüzden her daim doktora gitmem mümkün değil ilginiz için sağolun

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağırsak Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Spazm Giderici İlaçlar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Spazm Giderici İlaçlar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bel Ağrısı Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi