Bel Tutulması Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bel Tutulması Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Tutulması Kas Spazmı, Organlarımızın yerli yerinde kalması ve üst üste yığılmaması için kemik iskelet sistemi önem arz etmektedir. Belimizi oluşturan omurilik ve omurlar sadece kemiklerden değil aynı zamanda kas ve sinirler ile kompleks bir yapıya sahiptir. Bel tutulması ve kas spazmı belimiz de bulunan kasların bazı ani hareketler ile istem dışı olarak aniden kasılması ile ortaya çıkar. Bu durum bacaklarda meydana geldiğinde kramp adını alır. Ağrı oldukça şiddetli ve yoğundur. Kişiyi tamamen hareketsiz bırakır. Kasların gevşeyerek eski hale gelmesi için bazen günlerce beklemek gerekebilir. Bel tutulması ve kas spazmı kimi insanlarda sık sık tekrarlanırken kimilerinde hiç görülmeyebilir.


Bel tutulması kas spazmı kimlerde ortaya çıkar?


Bu sorunun oluşumunda ilk sırayı kilolu insanlar almaktadır. Kortizon içerikli ilaçlar kullanan kişilerin aşırı kilo alması nedeni ile bu sorun ortaya çıkabilir. Bu sorun ayrıca sıcak ve nemli iklimde yaşayan insanlarda da sık görülmektedir. Bunun nedeni kişilerin kas yapısının iyice gevşemesi ve özellikle akşamları havanın soğuması ile kaslarda aniden kasılmalar görülebilir. Ayrıca bu bölgelerde yaşayan insanlar gece uyurken sıcaktan korunmak için kapı ve pencereleri açık tuttuğundan cereyanda kalma sonucu bu bel, boyun tutulması ile sık sık karşılaşırlar. İnsanlar gece bel tutulmalarından korunmak için ful ortopedik ya da kaliteli viskon yataklar tercih etmeli ve uyunan odanın mutlaka pencere ya da kapısı kapalı olmalı, cereyandan kendimizi korumalıyız.

Kas spazmı yaşlı insanlar ve sporcularda daha fazla görülür. Bunun nedeni ise; kas yapısı içinde bulunan laktikasit seviyesi ile ilgilidir. Laktikasit süt şekerinin yıkımı sonucu ortaya çıkar. Kas dokusu içinde laktikasit çoğaldıkça ağrılar artar. Laktat enerji için gerekli iken yıkım sonucu çıkan asit kas dokusuna acı verir. Bu durumda bel tutulması veya kas spazmı ortaya çıkar. Sporcularda aşırı yüklenme sonucunu laktikasit çoğalırken, yaşlı insanlarda sürekli laktikasit ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan laktikasit beldeki kaslar da spazm olarak kendini gösterirken bel tutulmasına da neden olur.


Bel tutulması kas spazmı neden olur?


Kasların aşırı yorulması, fazla kullanılması ve soğukta bekledikten sonra aniden hareket ettirme en önemli nedenlerdendir. Hatta vücudun belli yerlerinde ortaya çıkan felç hastalığının da ani üşütme gibi durumlardan kaynaklandığını uzmanlar belirtmektedir. Kasların aşırı kullanımı güçsüzlüğü ve kontrolsüz hareketleri beraberinde getirir.

Hastalık anında kullanılan bazı ilaçların kimyasal etkileri yan etki olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda hekiminize başvurmanız gerekir. Kimyasal etki sadece bel kaslarını değil omirilik sinirlerini de etkileyebileceğinden kalacı hasarlar ortaya çıkabilir. Özellikle kortizon içerikli ilaçlar hakkında bilgi edinmeniz ve bilinçli hasta olmanız gerekir. Ayrıca ilaçlardan başka yoğun zehirli gaz solumak, uyuşturucu almak, içki kullanmakta kas spazmlarına bağlı bel tutulmasına neden olabilir.

Sportif faaliyetlerin bel kasları ile doğrudan ilgisi vardır. Ters hareket diyebileceğimiz hareketlerin yapılması, ısınmadan spora başlanması bel tutulmasına neden olabilir. Bununla beraber yerden ağırlık kaldırırken eğilerek değil de çömelerek ağırlığa ulaşmak ve dizlerimiz ile vücudumuzu kaldırmak belimize gelecek ağırlığı hafifletecektir. Sportif faaliyetler içerisinde özellikle mekik hareketinin bel üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu etki bel etrafında bulunan kasların zorlanması sinirlerin gerilmesi gibi durumları karşımıza çıkarır. Öyle ki aşırı mekik çekmek, karın kasları ile bacak kasları arasında ödem oluşumuna, omurilikten bacaklara dağılan sinirlerin gerilerek ayak altlarında ağrı oluşmasına ve kuyruk sokumunda hasara yol açtığı görülmüştür.


Bel tutulması kas spazmı tedavi nasıl yapılır?


Bel tutulması ortaya çıktığında dikkatli bir şekilde yatak ya da koltuk üzerine uzanmak gerekir. Kendiliğinden kaslarda gevşeme olmaz ise belinize masaj yapacak birinin yanınızda olması gerekir. Öncelikle sıcak su torbası bel üzerinde bir süre tutulur. Daha sonra kas gevşetici krem ile belinize masaj yaptığınızda ağrılarınız hafifleyecektir. Üç gün boyunca yapılacak uygulama sonucu geçmeyen bel ağrıları için hekiminize başvurmanız gerekir.

Bel Tutulması Kas Spazmı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kas Spazmı İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kas Spazmı İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Spazmı İlaçları ve Kullanımı

Mide Spazmı İlaçları ve Kullanımı