Kalın Bağırsak Spazmı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kalın Bağırsak Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kalın bağırsak spazmı, fonksiyonel bir bozukluktur. Bu irritabl bağırsak sendromu, huzursuz bağırsak sendromu olarak da bilinir. Kalın bağırsakta spazm, kramp şeklinde ağrı, şişkinlik, dışkılama bozukluğu, gaz gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bu tür belirtiler sonucunda yapılan tetkiklerde organik bir bozukluk ya da patolojik bulguya rastlanmadığı zaman, huzursuz bağırsak sendromu akla gelmelidir. Kalın bağırsak spazmı ciddi rahatsızlıklara dönüşmez. Ancak hastaların yaşam kalitesini düşüren etkiye neden olur. Buna rağmen hastaların bir bölümü bunu yaşam biçimi olarak benimsemiştir. Bu yüzden hastalarda iş ve okula gidememe, tatili yarıda kesme, sosyal yaşamdan çekilme gibi eğilimler görülür. Yapılan bir araştırmada kalın bağırsak spazmının soğuk algınlığından sonra okula gidememe nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığı belirlenmiştir. Bu rahatsızlık ilerledikçe hastaların yaşam kalitesini böbrek yetmezliğinde olduğu gibi bozabilir. Bu nedenle doktora gitmek ve tedaviye başlamak önemlidir.

Kalın bağırsak spazmı toplumda kadın ve erkek ayrımı yapmadan herkeste görülebilir. Özellikle 5 yaş altı kişileri etkiler. Toplumda %10 oranında görülür. Hatta gelişmiş ülkelerde bu oran daha yüksektir. Bunu uzmanlar genellikle kişilerin sağlıklarına daha fazla dikkat ettiğine ve bu yüzden doktora gitmelerine bağlar. Rahatsızlığını iyi ifade eden kişiler kalın bağırsak spazmıyla ortaya çıkan huzursuz bağırsak sendromu tanısının konmasına yardımcı olur.


Kalın bağırsak spazmı neden olur?


Bunun neden olduğu konusunda kesin bilgiler bulunmamaktadır. Yapılan tetkiklerde her şeyin normal çıkması nedeniyle sorunun fizyolojik, psikolojik ve beslenme sorunlarından ortaya çıktığı düşünülür. Yakınmalar kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu sindirim sistemi bozukluğundan kaynaklandığı için, beslenmede yer alan besinlerin özellikleri önem taşımaktadır. Kalın bağırsak spazmını tetikleyici etkenler olarak ta, aşağıdakiler etkili olabilir.
  • Liften zayıf beslenme
  • Bazı yiyeceklere karşı hassasiyet
  • Alkol ve sigara
  • Stresli olmak
  • Adet dönemi
  • Çeşitli enfeksiyonlar
  • Günlük öğünlerinin atlanması, fazla yemek çeşidinin tüketilmesi
  • Antibiyotikli ilaçlar, diğer ilaçların kullanımı
Bunların yanı sıra hastaların izlenmesinden mevsimsel değişimlerin, soğuk havanında kalın bağırsak spazmına neden olabileceği belirtilir.


Kalın bağırsak spazmı (Huzursuz bağırsak sendromu) belirtileri nelerdir?


Hastalarda kalın bağırsak spazmına eşlik eden künt karın ağrısı, kramplar ortaya çıkar. Bu etkiler dalgalar şeklinde olur. En fazla yemeklerden sonra hissedilir ve kişi gaz çıkardığında ya da tuvalete gidince ortadan kalkar. Gaz üretimi normal olsa da bağırsaktan çıkmadığı için kişiyi rahatsız eder. Gün içinde bağırsaktan gaz yüzünden gürültülü sesler gelir. Karında sıkışıklık, giysilerden rahatsız olma gibi sorunlar yaşanır. Bağırsak alışkanlıkları bozulur, ishal ya da kabızlık çekilir. Bu şikâyetlerin altında yapısal bir neden bulunmaz. Bunların dışında bulantı, sık dışkılama isteği, dışkılama sayısının değişmesi, dışkılamadan sonra ağrının azalması gibi sorunlarda olabilir.

Kalın bağırsak spazmı dışında sindirim sistemini etkilemeyen belirtilerde olabilir. Cinsel ilişkide ağrı olması, sırtta ağrı, baş ağrısı, sinirlilik, göğüs ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, adet ağrısı gibi sorunlarda gelişebilir.


Kalın bağırsak spazmı nasıl tedavi edilir?


Bu sorunun tam olarak iyileşmesini sağlayacak tıbbi tedavi yoktur. Tedavide hastanın yakınmaları azaltılmaya çalışılır. Bu sayede yaşam kalitesi düzeltilebilir. Doktorun önerdiği ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır. İlaçlar bağırsaklardaki aşırı duyarlılığı giderecek şekilde ve kabızlığı önleyecek şekilde tercih edilir. Tedavide en önemli unsur tüketilen besinlere dikkat edilmesidir. Bu sayede kalın bağırsak spazmı azaltılabilir. Ancak hastaların diyet yapması tavsiye edilmez. Özellikle spazmı arttıran mısır, buğday, süt ve süt ürünleri, kahve, yumurta, çavdar, çay, narenciye ürünlerinin tüketiminden kaçınılmalıdır. Sık yemek, yemekleri az miktarlarda yemek gerekir. Yemek öğünleri düzenli olmalıdır. Ayrıca stresten uzak kalınması da etkileri azaltacaktır. Bunların yanında günlük su tüketiminin arttırılması gerekir. Her gün 8-10 bardak su içilmelidir. Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Egzersiz yapılması ihmal edilmemelidir. Bunlara dikkat edildiği sürece kalın bağırsak spazmı azaltılacaktır.

Kalın Bağırsak Spazmı Yorumları

soru

Levent

18 Nisan 2018 Çarşamba

Havaların bir sıcaklaşması,,bir soğuması,,,stresli yaşam,,dengesiz beslenme (katı gıdaların ve hazır hamur ürünlerinin) çokca tüketilmesi,,masa başı iş alışkanlıkları...kendimden bildiğim sebeplerdir

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Spazmı İlaçları ve Kullanımı

Mide Spazmı İlaçları ve Kullanımı

Bel Ağrısı Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi