Bel Ağrısı Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bel Ağrısı Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrı Kas Spazmı, Bel, vücudumuzun en hassas ve en çok korumaya ihtiyacı olan bölgesidir. Belin esnek oluşu, insanların günlük yaşamlarını kolaylaştırır. Esneklik, kemiklerin küçük ve birbirine kaslarla bağlı olmasıyla oluşmaktadır. Omurgayı oluşturan omurlar arasında da yastık görevi gören diskler vardır.


Bel ağrısı kas spazmı neden olur?


Bel ağrısı kas spazmları, ağır kaldırmayla, kasların zorlanmasıyla, ağırlık kaldırılması, ani hareketler, soğuğa maruz kalınmasıyla, uzun süre sandalyede oturmakla ortaya çıkar. Spor yapanlarda fazlaca görülmez. Çünkü, sporcu vücudunu sürekli çalıştırdığı için kaslar güçlenir. Bel soğuğa maruz kalınca kaslar kasılır ve gevşemez. Bu durum belde ağrılara neden olur. Bel ağrıları, en çok kas spazmlarıyla oluşur. Masa başı olarak isimlendirilen işte çalışanlar da fazlaca şikâyet konusudur. Uzun süre oturan kişilerde, kaslar sürekli aynı pozisyonda kaldığı için kasların bir bölümü sürekli gergin durumda kalır. Gergin durumda olan kaslarda ağrılar meydana gelir. Fiziksel kondisyonunuz düşük ise kas spazmına neden olabilir. Kas spazmları, uzun süre hareketsiz duruştan aniden harekete geçmek, gevşek duruştayken ağır kaldırmak ve ters hareket etmekle oluşabilir. Kasların belli bir süre gevşeyememesi ağrılara sebep olur. Susuzluk ve elektrolit eksikliği en büyük sebepleridir. Soğuğa maruz kalmakta sebepleri arasındadır.

Bel ağrılarına diskler, omurlar ve sinirlerde neden olabilir. Diskler, omurga kemikleri (Vertebra) arasında minderler olarak hareket ederler. Bir disk içindeki yumuşak malzeme dışarı taşmış, bir sinirde kopma ve bası ya da çıkıntı olabilir. Ancak, ağrısı olmayan bir eğilme veya yırtılmış diske sahip olunabilir. Başka bir nedenden dolayı omurga X-ışınları geçmesi sırasında disk hastalığı genellikle tesadüfen bulunmuştur. Bazı durumlarda omurga artrit omurilik etrafında boşluk, spinal stenoz denilen bir durumun daralmasına yol açabilir. Anormal omurga eğrisi ise bel ağrısı oluşabilir. Skolyoz, yan omurga eğrileri, aynı zamanda skolyoz şiddetli genellikle sadece bel ağrısı neden olabilecek olan bir durumlardır.

Bel ağrısı kas spazmlarının tedavisi: Kaslar, dinlenme ve tedavi sonucu gevşer, ağrılar da ortadan kalkar. Bölgeye sıcak uygulamak, spazmların çözümü olacaktır. Sayılan metotlardan sonuç alınamazsa ilaç tedavi uygulanmalıdır. Kas spazmlarının dışında bel ağrısına neden olan faktörler ise ilaç tedavisi, fizik tedavisi ya da ameliyatla tedavi edilir.


Bel Ağrısı Kas Spazmı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Belde Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Belde Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kas Spazmı İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kas Spazmı İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnfantil Spazm Belirtileri ve Tedavisi

İnfantil Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Mide Spazmı İlaçları ve Kullanımı

Mide Spazmı İlaçları ve Kullanımı