Bel Spazmı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bel Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bel spazmı, daha çok gün içerisinde bel kaslarını çok fazla çalıştıran insanlarda karşılaşılan bir durumdur. Bu sorun birçok zaman kişinin dinlenmesi sırasında ortaya çıksa bile bazı insanlarda yapılan iş sırasında da ortaya çıkabilir. Genellikle gençlerde ve yetişkinlerde görülen bu sorun, müdahale edilmediğinde ciddi kas sorunlarına neden olmaktadır. Bel spazmının kişilerde yaptığı en büyük etki, tabi ki ortaya çıkardığı ağrılardır. Aniden ağrılara neden olan bu problem, özellikle kişilerde sık sık görülüyorsa, ciddi rahatsızlıkları ortaya çıkaracaktır. Bunun için zamanında müdahale ederek bel spazmının kronik bir hal almasını önleyebilirsiniz.

Bel spazmı, insan vücudunun diğer bölgelerinde olduğu gibi aniden ortaya çıkara kişiyi, yaptığı işi yapamayacağı bir hale getirmektedir. Bu nedenle bel spazmının ne zaman ortaya çıkacağı anlaşılamaz. Bu problem ortaya çıktığı anda kişiler bir süre hareket edemeyebilir. Çünkü spazm sorununun meydana geldiği kaslar, çok ciddi bir şekilde kasılır ve bir süre bu şekilde kalır. Bel spazmının bir diğer ismi akut bel ağrısıdır. Bu durum ortaya çıktıktan sonra altı hafta içerisinde sık sık etki gösterir. Bu süreyi aşkın olarak meydana gelen bel spazmları için kronik demek yanlış olacaktır. Bel spazmı, hastalar tarafından bıçak saplantısı sızlama, kas ağrısı gibi şikâyetlere neden olur. Birçok hasta doktora bu şekilde şikâyetlerini belirtir. Fakat spazmın beldeki yerine göre şikâyetler ve ağrıların şiddeti de değişebilir. Bazen ağrılar kişinin kalçasına ya da uyluk kemiği bölgesine bile yayılabilir.

Bel spazmının kaynağını tespit etmek son derece zordur. Tıbbi olarak bile bu durum net olarak ortaya çıkarılamaz. Bu nedenle bel spazmının tedavisi daha çok ağrıların dindirilmesi ve spazmın tekrar ortaya çıkmasını engellemek için yapılır. Bel spazmı durumunda kişi kitlendiği için hareket ettikçe ağrı şiddeti de artacaktır.


Bel spazmı yaşayan kişi için neler yapılabilir?

  • Bel spazmı yaşayan kişi hareket edemeyeceği için öncelikle bu kişi iş ortamından ya da diğer uygunsuz ortamlardan uzaklaştırılarak daha rahat ve kişinin yatırılabileceği bir yere alınmalıdır. Özellikle kişinin uzana bileceği bir yer oldukça iyi olacaktır. (Kişinin uygun yere alınması sırasında fazla hareket ettirmemeye özen gösterin.)
  • Kişi uygun ortama alındıktan sonra bel spazmının olduğu bölgeyi öğrenin ve bu bölgeye yavaş yavaş masaj yapın. Yapılan masaj için isterseniz bitkisel yağlar kullanın isterseniz hazır masa yağları kullanın. Bu şekilde kısa bir masaj sonrasında kişinin bu bölgesine sıcak uygulamalar yapmalısınız.
  • Eğer bel spazmı yaşayan kişinin ağrılar aşırı şiddetliyse bir sağlık kuruluşuna haber vererek kişinin tıbbi kontrollere girmesini sağlayın. Çünkü bu gibi durumlar bazen iç organlarda diğer sorunlara neden olabilir.

Tedavi


Bel spazmı sorunu eğer kişide kronik bir hal almışsa kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Tıbbi olarak uzmanlar ilaç tedavisini uygulamaktadır. Bu tedaviler eğer kişilerde olumlu sonuçlar gösterirse ilaç tedavilerine devam edilir. İlaç tedavilerinde özellikle kas gevşetici ilaçlar hastalar için çok mükemmel etkiler yapmaktadır. Zaten hastaların yüzde 90'lık bir kısmında ilaç tedavileri olumlu etkilere neden olur. Fakat hastaların yüzde 10'luk kısmı fizik tedavi uygulamalarına ihtiyaç duyar. Bunların yanı sıra bitkisel tedavi yöntemlerini kullanarak bu sorunlarınızı azaltabilirsiniz.

Bel Spazmı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hemifasiyal Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Hemifasiyal Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Bel Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kalın Bağırsak Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kalın Bağırsak Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Spazm Giderici İlaçlar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Spazm Giderici İlaçlar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kalp Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Spazmı Belirtileri ve Tedavisi