Boyun Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boyun Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kas Spazmı, boyun bölgesinde bulunan boyun kaslarının aşırı gerilmesi ve sinirlere baskı uygulanması sonucunda boyunda kas spazmı oluşur. Bu gibi durumlarda kas gevşetici, ağrı kesici ve romatizmal ilaç takviyesi yapılabilir. Boyun kas spazmı yanlış pozisyonda uzun süre kalma, ağır kaldırma, fazla spor ile zorlama gibi ayrıca yatarken yüksek yastık kullanmak yatış pozisyonunda yanlışlar sonucunda boyunda kas spazmı kaçınılmazdır. Çoğu zamanlarda kendi kendimize yapacağımız çok basit tedavilerle boyun kas spazmını iyileştirebiliriz. İnsanın başını taşıyan boyun kasları kasılma ve gevşeme yapar boyun kaslarının kasılıp bazı sebeplerden dolayı gevşeyemediği durumlarda boyun kas spazmı gerçekleşir. Daha önceden olunan ameliyat, yaşanmış hastalıklar gibi sorunlardan boyun kaslarına gelen olumsuz sinyaller bile boyun kas spazmını tetiklemektedir. Bunlarla birlikte boyunda bulunan fıtık, dişte yaşanan sorunlar, rahim içi araç ve çeşitli iltihaplar bile boyun kas spazmına sebeptir.


Boyun Kas Spazmı Belirtileri Nelerdir?


Boyun kas spazmı belirtileri arasında boyunu hareket ettirmede zorlanma insanın başını taşıyamama hissi sıkıntılı dönem ve şiddetli ağrı olarak bilinmektedir. Saymış olduğumuz belirtiler boyun kas spazmı olabileceği gibi bazı nedenlere bağlı boyun tutulması da olabilir. Boyun kas spazmı özellikle sabah saatlerinde rahatsızlık veren başın hareket kabiliyetini kısıtlayan ve tek taraflı boyun kaslarının ağrımasına neden olan durumdur.


Boyun Kas Spazmı Tedavisi Nasıl Yapılır?


Sıcakuygulama en faydalı tedavi yöntemi olacaktır. Boyun kası spazmında o bölgeye uygulanan sıcak uygulama kasların gevşemesini ve rahatlamasını sağlayacaktır. Hastane ortamında değil de evde kendi kendinize uyguladığınız uygulamalarda boyun kası spazmları geçmiyor şiddetli bir şekilde devam ediyor ise mutlaka ihmal etmeden doktora başvurmalısınız. Doktor müdahalesi ile fizik tedaviye başlanacaktır. Uygulanan bu yöntemin amacı boyun kaslarını gevşetmektir. Uygulanan fizik tedavisi bir sonuç vermedi ise sıkıntı devam etmekteyse doktorun denetiminde önerilen ilaç tedavisine başlanır. Bu yöntemlerin dışında nöral tedavi, akupunktur, masaj ve kayropratik gibi tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Uygulanan bu yöntemler dokunma veya iğne ile sorunlu bölgeye uygulanan yöntemlerdir. Bu uygulamalar teknik açıdan doğru bir şekilde uygulandığı takdirde hiçbir zararı yoktur bilakis buyun kası spazmına oldukça faydalı olacaktır. Kişi boyun kası spazmlarında ev ortamında yapacağı ilk yöntem o bölgeyi sıcak tutması gerekecektir. Sıcak uygulama yöntemi her zaman sorunlu bölge üzerinde etki gösterecek gerilen kas yapısı sıcak yöntem ile gevşeyerek rahatlamanızı sağlayacaktır. Kullanılan merhemler bölgeye iyi gelecektir. Boyun kas tutulmaları genelde klima veya cereyanda kalındığında ya da yanlış uyuya kalındığında oluşmaktadır. Boyun kası tutulması aniden gerçekleşen bir rahatsızlık olduğundan ağrı durumunda hemen doktora gidilemediği takdire evde uygulayacağınız sıcak uygulama ve o bölgeyi sıcak tutmak iyi gelecektir. Boyun kaslarında çok fazla spazm oluşması sadece sıcak uygulama ya da bölgeyi sıcak tutmak iyi gelmeyebilir. Kas gevşetici kremler ile yapılan masaj spazma iyi gelecektir. Yatarken o bölgeye zeytinyağı sürülüp masaj yapılarak daha sonra bölgeyi sararak yatılır.

Boyun Kas Spazmı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel Ağrısı Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Spazm Giderici İlaçlar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Spazm Giderici İlaçlar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yüz Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Hemifasiyal Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Hemifasiyal Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Spazmı Belirtileri ve Tedavisi