Spazm Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Spazm, aniden istek dışı adale kasılmasıdır. Bunun nedenleri arasında sinir hücresi hasarı ve kas hücrelerindeki iltihaplanma bulunmaktadır. Spazm bir grup kası etkileyebileceği gibi, vücuttaki tüm kas gruplarını da etkileyebilir. Örneğin sara hastalığında vücudun tamamında spazm meydana gelir. İskelet kaslarında çalışma sırasında oluşan ve kramp olarak tanımlanan sorunda spazm türüdür. Herkes yaşamı boyunca spazm geçirebilir. Vücutta iç organlarda düz kaslarda oluşan ağrılı spazmlar, çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bunlar kolik olarak tanımlanır. Bu tür spazmların mutlaka sebebinin tespit edilmesi gerekir. Spazmdan en fazla etkilenen kas grupları arasında, baldır kasları, diz altı kasları, diz üstü kasları, eller ve ayaklardaki kaslar bulunmaktadır. Spazm birkaç saniyelik bir zamanda etkili olabileceği gibi, 10-15 dakika kadar da devam edebilir.


Spazm neden olur?


Elektrolit ve su eksikliği: Kasların işlevini doğru şekilde yerine getirmesi için gerekli olan bu etkenler yetersiz olduğunda, sinir sinyalleri iletimi yapılamaz. Bu kas spazmında önemli bir unsurdur. Özellikle yoğun spor aktivitelerinde sporcuların yaşadığı sorun budur. Daha çok potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi elektrolitlerin eksikliği spazma yol açar.

Kaslardaki ve sinirlerdeki bozukluk: Kasın hareket etmesini sağlayan sinirlerdeki sorun, kasın hareketini direkt olarak etkiler. Kasılma, spazm gibi etkiler ortaya çıkar. Kas sakatlıkları da spazm neden olarak kabul edilir.

Kimyasal maddeler: Vücut bazı kimyasal maddelere spazmla karşılık verebilir. Kimyasal maddeler sinirlerde de bozulmaya neden olabilir. Bu etki kasların kasılması, spazm gibi sonuçlar yaratır.

Bazı hastalıklar ve sakatlıklar: Herhangi bir sakatlık ya da sara, MS gibi bazı hastalıklar nedeniyle spazmlar ortaya çıkabilir. Vücuttaki mide, bağırsak gibi organların kaslarında oluşan spazmlarda bazı hastalıkların etkisiyle ortaya çıkar. Bunu vücudun verdiği bir sinyal olarak ele almak gerekir. Mutlaka altta yatan nedenin tespit edilmesi ve tedaviye başlanması tavsiye edilir.

Kas yorgunluğu, kasların aşırı kullanımı: Aşırı yapılan egzersizler kasların zorlanmasına neden olur. Giderek zayıflayan, etkisini yitiren kaslarda spazm ortaya çıkabilir.

Spazm çok çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir. Bunu başlı başına bir hastalık olarak ele almak doğru değildir. Ancak önemli bir rahatsızlığın belirtisi olarak da ortaya çıkabileceğini düşünerek, mutlaka doktora gidilmelidir. Aşırı alkol kullanımı, aşırı sıcaklık, aşırı egzersiz, uyuşturucu kullanma, ilaç kullanımı gibi etkenlerde spazm oluşmasına yol açabilir. Bunu bir sinyal olarak ele almak gerekir. Vücut kendini korumaya alıyor. Bu nedenle basit bir sebepten bile olsa, vücudumuza daha fazla dikkat etmeliyiz.


Spazm tedavisi ve önlenmesi


Sıcak uygulama: Spazm oluşan yere sıcak uygulama yapılması oldukça etkili olur. Bölgeye 15-20 dakika kadar nemli ısı verilmesi tavsiye edilir. Mide spazmı, bağırsak spazmı gibi sorunlarda sıcak bir duş alınması da yararlı olur.

Kalsiyum alımının arttırılması: bu mineralin eksikliği spazmların oluşmasında etkili olabilir. Bu yüzden kalsiyumdan zengin olan yoğurt, peynir, süt gibi besinler daha fazla tüketilmelidir.

Potasyumu daha fazla almak: Potasyum içeren besinlere diyette yer verilmelidir. Özellikle spor yapan kişiler buna dikkat etmelidir. Bunun için muz, domates, kayısı gibi potasyum içeren yiyecekler sık tüketilmelidir.

Vücuda alınan sıvı miktarının arttırılması: Spazmların oluşmasında vücuttaki sıvı eksikliği de önemli bir rol oynar. Bu yüzden günlük su tüketiminin arttırılması, spazmların oluşmasını önleyecektir. Vücuttaki sıvı eksikliği idrar renginden kolayca anlaşılabilir. Açık sarı, renksiz bir idrar yeterince sıvı alındığını gösterir.

Masaj: Spazm olan yere 15-20 dakika parmak uçlarıyla masaj yapılması oldukça etkili olur.

Topikal krem kullanımı: bu kremlerin analjezik ve anti enflamatuvar etkisinin olması nedeniyle, spazm oluşan bölgede rahatlık sağlar. Dolaşımı hızlandırır ve dokunun rahatlamasını sağlar.

Isınma egzersizleri: Spor aktivitelerinden önce kasların yeteri kadar ısıtılmaması spazm oluşmasına neden olabilir. Başlangıçta kan dolaşımı aktive edecek, düzene sokacak ısınma egzersizleri yapılmalıdır. Kasların gevşetilmesi sayesinde, spazm oluşumu azaltılabilir.

Spazm Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boyun Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi