Kalp Spazmı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kalp Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp spazmı, anjina pektoris olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. Kalbe normalden az oranda kan gitmesi sonucunda ortaya çıkan göğüs ağrısıyla yaşanır. Göğüs ağrısı kalp spazmının karakteristik özelliğidir. Buna sebep olabilen hazımsızlık, akciğer zarında iltihaplanma, kas gerginliği gibi rahatsızlıklarda vardır. Bu açıdan kalp spazmından kaynaklanan göğüs ağrısının doğru olarak teşhis edilmesi gerekir. Sonuçta hastaya yapılacak müdahale açısından bu önemlidir. Göğüs ağrısı genellikle herkeste kalp krizi algısı oluşturur. Buna rağmen yapılan araştırmalar göğüs ağrısı olan kişilerin az oranda kalp rahatsızlığı olduğunu belirlemiştir. Bu nedenle göğüs ağrısında panik yapılmamalı, doğru tanı için bir sağlık kuruluğuna gidilmelidir.


Kalp spazmı neden olur?


Kalp spazmının olması kalp kaslarının ihtiyaç duyduğu kan miktarının yeterli olmaması nedeniyle oluşur. Buna sebep olan en belirgin etken kalbi besleyen atardamarın yani koroner arterin sorunlu olmasıdır. Bu nedenle damar çeperlerinde biriken kolesterol ve yağlar plakların oluşmasına yol açar. Kan kışını engelleyen plaklar yüzünden, kalp spazmı meydana gelir.


Kalp spazmı hangi belirtileri verir?


Kişinin göğsünde meydana gelen sızlama, ağrı ve baskı hissinin belirgin derecede olması, kalp spazmı belirtileridir. Ağrının hissedildiği alan çoğunlukla göğüs kemiği altıdır. Genellikle soğuğa maruz kalınması, duygusal stres yaşanması, fiziksel aktivite sonrası ağrının ortaya çıkması yaygındır. Yemeklerde ağır yağlı ve şişkinlik yapan yiyeceklerin tüketilmesi de göğüs ağrısının dolayısıyla kalp spazmının oluşmasına neden olabilir. Göğüsteki ağrının kollarla birlikte buyun, çene ve omuzlara kadar yayılması, soluk alma zorluğu çekilmesi, terleme, ölüm korkusu duyma, endişeli olma gibi belirtilerde ortaya çıkabilir.

Kalp spazmı çeşitli derecelerde ve sürede etkili olabilir. Stabil kalp spazmı denilen durumda hastalarda aktiviteyle birlikte artan belirtiler ortaya çıkar. Kişi egzersiz yapıyorken, yürüyorken, merdiven çıkıyorken belirtiler birden ortaya çıkabilir. Ardından dinlenme sırasında bunlar kendiliğinden kaybolur. Kalp spazmı stabil olmadığında, kişi dinlenirken bile belirtiler aynı etkiyle hissedilir. Belirtilerin ortay çıkışı, şiddeti, süresi farklı olabilir. Bu tür rahatsızlıkları olan kişilerin detaylı bir muayeneden geçmesi, daha ciddi sorunları önleyecektir.


Kalp spazmı tedavisi nasıl yapılır?


Tedavide hastanın yaşam tarzı değişikliğine gitmesi oldukça önemlidir. Bununla birlikte ilaç tedavisinin uygulanması, gerekiyorsa cerrahi girişimlerin yapılması, anjiyografi tetkikinin yapılması gerekebilir. Tedavide hedeflenen hastadaki belirtilerin azaltılması, meydana gelme sıklığının azaltılması, dolayısıyla kişinin kalp krizi riskinin düşürülmesidir. Özellikle hafif kalp spazmının önlenmesinde yaşam tarzı değişimleri oldukça yararlı olur. Hastaların bunun için yapması gerekenler arasında;
  • Sigara içen hastaların bu alışkanlıktan vazgeçmesi
  • Doktor önerisiyle uygun egzersizlerin yapılması
  • Aşırı miktarlarda yiyecek tüketilmemesi
  • Fazla kilolardan kurtulmak için bir diyetisyen yardımı alınması ve ideal kiloda olunması
  • Yiyeceklerden tuzlu ve yağlı olanlardan kaçınmak, daha çok sebze ve meyve tüketimine önem verilmesi
  • Şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarının kontrol altında tutulması
  • Yaşamda fiziksel ve duygusal stresten uzak kalınması gibi önlemler bulunur.
Kalp spazmı geçiren kişilerin ilaç tedavisinde mutlaka doktorunun önerdiği ilaçları kullanması gerekir. Tedavide önerilen ilaçlardan olan asetilsalisilik asit kan dolaşımındaki kanın pıhtılaşmasını azaltarak, damarlardaki kanın daha akışkan olmasını sağlar. Nitrat ilaçlarda damarları gevşetmekte ve genişlemesini sağlamaktadır. Bu kalbe giden kan miktarının artmasına yardımcı olur. Hastalar aktiviteler öncesince bunları kullanırlarsa, kalp spazmının oluşmasını önlemede etkili olurlar. Genellikle dil altı kullanımı şeklinde alınan nitratlar hastanın rahatlamasında etkilidir. Statin grubu ilaçlarda kan kolesterolünü düşürerek, damarlarda tıkanıklık oluşmasına engel olur. Kalsiyum kanal blokerlerı damarların genişlemesinde ve gevşemesinde etkilidir. Kalp spazmı tedavisinde bu ilaç gruplarının tedaviyi sağlamaması halinde, anjiyoplasti ve cerrahi girişim kaçınılmaz olabilir. Ancak kalp damarlarındaki sorun fazla değilse, hastalar bu tedavilere olumlu yanıt verirler.

Kalp Spazmı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Tutulması Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Tutulması Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Mide Spazmı İlaçları ve Kullanımı

Mide Spazmı İlaçları ve Kullanımı