Mide Spazmı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mide Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Mide spazmı, erkeklere göre kadınlarda çok daha fazla görülen bir sorundur. Mide üzerinde bulunan kasların istemsiz olarak kasılması ve bu şekilde bir süre kalmasıyla oluşan mide spazmı, insanlarda çok şiddetli sancılara neden olmaktadır. Genellikle bu kaslar aşırı bir şekilde kasıldığı için ağrı şiddeti de kişinin dayanamayacağı kadar çok olmaktadır. Mide spazmının birçok nedeni vardır. Bu nedenle kişilerde doğrudan teşhis koymak mümkün değildir. Mide spazmı, insanlarda hemen hemen her yaşta görülmektedir. Özellikle aşırı kilolu insanlarda bu problemin görülme ihtimali çok daha fazladır. Mide spazmı kişilerde sık sık meydana geliyorsa, bu duruma müdahale edilmesi şarttır. Çünkü bu gibi kas problemleri vücudun her neresinde görülürse görülsün kronik bir hal alarak insanlarda problemlere neden olabilir. Eğer sizlerde de mide spazmı varsa, diğer mide hastalıkları ortaya çıkmadan doktorunuza görünün. Çünkü mide üzerindeki kaslar gerildiğinde, mide tam olarak görevini yapamaz ve başta reflü olmak üzere birçok sorun ortaya çıkabilir. Mide spazmının en çok görüldüğü zaman insanların yemek yemeleri sırasındadır. Kişiler doymaya yakın bu gibi mide spazmlarıyla karşılaşabilirler. Mide spazmı ortaya çıkar çıkmaz kişi yemek yiyemez bir hale gelir. Spazmın büyüklüğüne göre de kişilerde oluşan karın ağrısının şiddeti değişir.


Mide spazmı neden olur?

  • Mide spazmının en büyük nedeni insanların aşırı stres altında kalmalarıdır. Günümüzde gittikçe artan iş hayat ve iş hayatından kaynaklanan stresli durumlar, çalışanların çok daha büyük sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Bunlardan biri de mide spazmı sorunudur.
  • Aşırı heyecan ve korku durumları da mide spazmına neden olan önemli bir nedendir. Bu gibi anlarda insanların vücudunda ciddi hormonal değişiklikler meydana gelir. Ani hormon değişiklikleri ve solunum değişiklikleri kısa süreli bile olsa mide spazmı sorununa neden olabilir.
  • Kadınlarda adet dönemlerinde kasık ağrısının yanı sıra mide spazmı sorunu da meydana gelebilir. Bu dönemlerde kişilerin vücut kaslarının istemsiz olarak çalışması mide spazmını ortaya çıkarır.
  • Sağlıksız beslenen insanlarda mide spazmı, çok sık görülür. Özellikle çok fazla öğün yapan ve midesin sürekli dolu tutan insanlarda mide kasları yorulabilir ve buna bağlı olarak mide spazmı meydana gelebilir.
  • İnsanlarda çok sık görülen mide spazmının bir diğer neden ise kişinin herhangi bir besine alerjisinin olmasıdır. Genellikle besin alerjisi, insanlarda ciltte sorunlara neden olurken bazı insanlarda etki, mide üzerinde spazm ve yara olarak görülebilir.
  • Bunların yanı sıra kişinin yaptığı fiziksel aktiviteler, ağır ve sürekli işler, sindirim sistemi hastalıkları, zehirlenmeler, ciddi psikolojik hastalıklar, ağır travmalar, aşırı kafeinli içecekler, aşırı soğukta ya da aşırı sıcakta kalmalar, sağlıklı bile olsa bazı gıdaların aşırı alınması gibi durumlar mide spazmının önemli nedenlerindendir.

Mide spazmı ne gibi belirtiler gösterir?


Mide spazmının en büyük belirtisi, insanlarda görülen şiddetli ve ani ağrılardır. Özellikle göbek ile kaburgalar arasında hissedilen bu ağrılar aniden görülür ve yavaş yavaş ortadan kalkar. Bu ağrılar bazen sırta doğru ilerleyebilir. Bunun yanı sıra mide spazmı geçiren kişilerde renk solması ve aşırı terleme görülür. Bu gibi durumlar genellikle meydana gelen ağrılara bağlı olarak oluşur.

Mide Spazmı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağırsak Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Tutulması Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Tutulması Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Hemifasiyal Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Hemifasiyal Spazm Belirtileri ve Tedavisi