Hemifasiyal Spazm Ameliyatı ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hemifasiyal Spazm Ameliyatı ve Sonrası

Hemifasiyal Spazm Ameliyatı, Hemifasial spazm, yüzün bir tarafını tutar (Hemi yarım, fasial yüz demektir), fakat bazı hastalarda iki taraflı olabilir. Tic konvulzif olarak da bilinen Hemifasiyal Spazm yüzün bir tarafında bulunan kasların kasılması ile meydana gelen bir tik şeklinde kendini gösterir. Bu oluşan tik ağrılı değildir. Ancak rahatsız edicidir, hayatı tehdit etmez. Stres yapma özelliği ile stresli durumlarda daha çok artar, beklenmedik zamanda görülebilir. Hem kadın hem de erkekleri etkilemektedir. Ama yine de orta yaşlı kadınlarda daha çok görülür. Asyalı halklarda daha sık olarak rastlanır.

Hemifasiyal Spazm Ameliyatına Karar verme: Hemifasiyal spazm tedavisi için toksin veya cerrahi müdahale seçilebilir. Hemifasiyal Spazm kaldırmada cerrahi yöntem de toksin kadar faydalıdır.

Hemifasiyal Spazm ameliyatına mikrovasküler dekompresyon denilir. Hemifasiyal Spazm ameliyatı Botulinum toksin enjeksiyonuna benzemez kalıcı çözüm getirir. Bu ameliyatta amaçlanan hedef, beyin sapında fasiyal sinire değen damarı bulup, o damarın temas etmesini engelleyip, spazmı yapan nedeni ortadan kaldırmaktır. Mikrovasküler dekompresyon üst düzey beyin ameliyatı prosedüründen bir tanesi olmaktadır.

Bu rahatsızlık için ameliyata karar verileceği zaman, bu konu ile uğraşan ekiplerin seçilmesi de çok önemlidir. Hemifasiyal spazm ameliyatının tecrübeli ekipler tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

Hemifasiyal Spazm Ameliyatı: Bası yapan neden varlığı yanı sıra artık tıbbi tedaviden bir fayda sağlanmadığı zamanda kullanılır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Başın arka bölümünden, kulak arkasına saçlı deri içine girilerek yapılan, kulak sayvanı büyüklüğündeki kesi ile skalp kesilir. 2-2,5 cm çapında kemikte açılan delikten beyinciğin yanındaki yedinci sinirin beyin sapından çıkan yere ulaşılır. Sinire baskı oluşturan damarsal yapı ya da kitle yüz sinirinden uzaklaştırılır. Temas eden damar arasına yastık konarak ameliyata son verilir. Hemifasiyal spazm ameliyatı mikroskopla mikro cerrahi alet ve tetkikler kullanılarak yapıldığından, buna mikrovasküler dekompresyon adı verilmiştir.

Hemifasiyal Spazm Ameliyatı Sonrası: bu tedavi sonrasında, yüz felci, işitme kaybı, operasyon ile ilişkili sıkıntılar (Kanama, enfeksiyon, vb), inme gibi sorunlar meydana gelebilir. Ameliyat sonrası bazı hastalar yüzünde hafif kuvvetsizlik hisseder ama bu genelde geçicidir. En ciddi komplikasyon ameliyat yapılan tarafta işitme kaybı olmasıdır ve çok nadiren olabilir. Bu tür komplikasyonların olma olasılığı ender de olsa bulunmaktadır. Ama ameliyat yöntemi Uzman ve deneyimli ellerde yapıldığı zaman elde edilen yarar, zarardan hemen her zaman için daha fazla olur. Bu konuda tecrübeli doktorlar oldukça bu ameliyattan sonra hastaların büyük bir kısmı hayatına spazmsız ve ilaçsız olarak devam edebilirler.

Hemifasiyal Spazm Ameliyatı Yorumları

soru

habib akkaş

08 Ocak 2018 Pazartesi

Hemifasiyal ameliyatı oldum bu gün 7. gün çok şükür tiklerimden kurtuldum Ameliyatımı yapan GAZİ ÜNİVERSİTESİ beyin cerrahisi PROF.dr ŞÜKRÜ AKYOL sayın hocama çok teşekkür ediyorum

Cevap yaz
cevap

Emine

14 Şubat 2022 Pazartesi

Neriman hanım kasılmalarınız ameliyattan sonra azalarak o yoksa birdenmi geçti. Ben üç ay önce başka doktorda amaliyat oldum hala kasılmalarım eskisi gibi devam ediyor. Cevap yazarsanız sevinirim.

cevap

Kübra

07 Mart 2021 Pazar

2019nisan ve 2020ocakta 2 defa ameliyat oldum şükrü hocam tarafından, işitme kaybı yaşadım 1sene olacak çok Çok az bi ses var ve seyirmem biraz hafifledi aynı denecek kıvamda.

cevap

Neriman

03 Ekim 2020 Cumartesi

Bende Ocak 2019 da ameliyat oldum.yüzümdeki kasılmalar 6 ayda düzeldi.Ameliyat bölgesine dokundukça ve başımı oynattıkça kulağımda kuş uçar gibi pırıltı sesi ve başımda biraz uğultu oluyor.Sizin böyle sorunlarınız oldumu

soru

HASAN

14 Haziran 2021 Pazartesi

Merhaba hemifasiyal spazm teşhisi konuldu. mümkünse sizden bilgi alabilir miyim ameliyat ile alakalı.

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüz Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kalın Bağırsak Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kalın Bağırsak Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Hemifasiyal Spazm Ameliyatı ve Sonrası

Hemifasiyal Spazm Ameliyatı ve Sonrası

Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Belde Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Belde Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi