spazm.gen.tr https://www.spazm.gen.tr Spazm, Spazm Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, spazm.gen.tr Thu, 17 Mar 2016 00:00:00 +0000 Thu, 05 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Spazm Giderici İlaçlar https://www.spazm.gen.tr/spazm-giderici-ilaclar.html Fri, 30 Nov 2018 17:31:59 +0000 Spazm Giderici İlaçlar, Adalenin istek dışı ani olarak kasılmasına spazm adı verilmektedir. Sebebi çoğunlukla, sinir hücrelerinin tahribi veya adalede yer alan kas hücrelerinin iltihaplanması ile olmaktadır. Eğer kasılma ve ge Spazm Giderici İlaçlar, Adalenin istek dışı ani olarak kasılmasına spazm adı verilmektedir. Sebebi çoğunlukla, sinir hücrelerinin tahribi veya adalede yer alan kas hücrelerinin iltihaplanması ile olmaktadır. Eğer kasılma ve gevşeme devamlı oluyor ise, buna kronik spazm adı verilmektedir. Sara adı verilen hastalık nöbetinde vücut umumiyetle bir spazm geçirmektedir. Sara krizlerinde spazm vücudun bütün kaslarında aniden meydana gelmektedir. Bir saniyeden daha az veya dakikalar içerisinde sürebilmektedir. Çocuklarda ve bebeklerde görülebilinir. Kolların ve gövdenin kasılması ve gevşemesi en çok görülen şekli olmaktadır. Bazen bu spazmlar seri halde meydana gelmektedir. İskelet adalesinde çok kere çalışma sırasında görülen ve kramp adı verilen kasılma da bir spazm türüdür. Hemen hemen herkes yaşamı boyunca adale spazmı geçirmektedir. Yüzerken vücudun aniden üşüyüp titremesi ya da vücudun herhangi bir yerinde yeterli kan dolaşımı olmaması sonucu da istemsiz kasılmalar görülebilmektedir. Sinir sistemin ­de meydana gelen bozukluklar, örnek olarak omuriliğin iç kısmında yer alan sinir hücrelerinin harap olması, onların yönettiği kasların kasılmasına veya felç olmasına yol açabilmektedir. İç organların düz adalelerinde çeşitli hastalıkların bir belirtisi olarak meydana gelen ağrılı spazmlara ise kolik denmektedir. Böbrek taşlarının idrar yollarında yaptığı spazma böbrek koliği, safra taşlarının sebep olduğu şiddetli ağrılara da safra koliği denilir. Spazm görüldüğü zaman, nedeninin bulunması için doktor muayenesi gerekmektedir.

Spazm Giderici İlaçlar: Bir takım hastalıklarda düz adalelerin kasılmasına yani spazmına bağlı olarak ya devamlı veya art arda bir bıçak saplanır gibi, kolik şeklinde ağrılar meydana gelebilir. Sinir sisteminin parasempatik denilen bölümünün ileti aracı yani mediatörü olan  düz adalelerde ve glandlarda kesici bir etki yapmaktadır. Ağrının bu etkisini ortadan kaldıran ilaçlara da spazmı çözdükleri içinde antispazmolik adı verilmektedir. Bu ilaçların başında Belladona bitkisinden elde edilen atropin gelmektedir. Atropin düz adale spazmını çözmekte, bronşları genişletmekte kalbin atış hızını düşürmektedir. Operasyonlardan önce bulantı ve kusmayı azaltmak için atropin uygulanmaktadır. Yine bir olkaloid olan papaverin, mide bağırsak ve damar düz adalesinde gevşeme yaptığından dolayı birçok hastalıklarda antispazmolik olarak kullanılır. Bitkilerden elde edilen ve alkaloid denen bu maddelerin benzeyenleri yapay olarak üretilmektedir. 
 • Hiyosin (Buskcpan),
 • propantelin (Pro-Banthine, Bantinova), 
 • hekscsiklium (Tral),
 • homatropin
 • disiklomin (Bentil) tarzı ilaçlar sindirim sisteminin spazm ve ağrılı hastalıklarında çok kullanılmaktadır.
]]>
Omuzda Kas Spazmı https://www.spazm.gen.tr/omuzda-kas-spazmi.html Sat, 01 Dec 2018 02:16:11 +0000 Omuzda Kas Spazmı, Kas spazmı; beklenmeden, aniden, tek bir kas ya da kas grubunun istemsiz kasılma veya kısalması durumudur. Genellik ile tatsız, acı bir hissin ani patlaması ile anlatılmaktadır. Kas spazmları rahatsızlık ve etk Omuzda Kas Spazmı, Kas spazmı; beklenmeden, aniden, tek bir kas ya da kas grubunun istemsiz kasılma veya kısalması durumudur. Genellik ile tatsız, acı bir hissin ani patlaması ile anlatılmaktadır. Kas spazmları rahatsızlık ve etkilenen bölgede ağrıya neden olabilmekte ve bazen hareketi de kısıtlamaktadır. Çoğu zamanda bu sorun kısa süre içerisinde kendi başına çözülebilmekte ve herhangi bir tedavi gerektirmemektedir. Belirli bir bölgede bulunan kasların istemli kasılması, bu bölgeye kan akımını sağlamakta olan kas liflerinin kasılması ile sonuçlanabilir. Ağrı ve rahatsızlık ile sonuçlanan bu duruma kas spazmı denmekte ve çoğunlukla sırt, omuz, boyun, bacaklar ve kollarda gelişebilir. Bu duruma sebep olan çeşitli faktörler yer alır ve bu faktörler uygunsuz duruş, belirli hastalıklar ve bozukluklar, uzun süre oturmak veya ayakta durmak, yorucu fiziksel aktivite vücudun susuz kalması ve bazı ilaçların kullanımını içermektedir.

Omuzda Kas Spazmı Nedenleri

Boyun Fıtığı; Hastanın çoğunluk ile boyun ağrısı olmamaktadır, boyunda oluşan sinir sıkışması, kendini omuz ve sırta vurabilen kas spazmı ve ağrı şeklinde belli etmektedir. Bazen kola vuran ağrı ve uyuşma olmakta fakat bu belirtiler olmaz ise boyun fıtığı atlanabilir ve omuz ve sırt bölgesine yapılan tedaviler hiçbir sonuç vermemektedir. Bu ancak hastadan alınan ayrıntılı hikaye ve iyi bir muayene ile tespit edilir ve boyun MR’ı ile tanı konulur.

Fibromyalji; Omuz ve sırt bölgesinde yer alan kaslarda kas spazmı nedeni ile oluşmakta ve kaslarda sertlik, ağrı ve tutukluk hissi ile kendini göstermekte olan bu hastalık bu tarz şikayetlere neden olabilmektedir. Bu hastalıkta sabahları ağrı ve tutukluk belirgin şekildedir. Egzersiz, masaj, sıcak uygulama, dinlenme ile şikayetler hafifleye bilir. Genellikle uzun zamandır var olan, giderek artan şikayetler şeklinde olur. Bu kişiler, mükemmeliyetçi ve stresli kişilik yapısına sahip ve uykuları da düzensiz olmaktadır. 

Sürekli Masa Başında Oturmak; Uzun süre masa başında oturarak çalışan kişilerin belirli pozisyonları tekrarlamaları sonucunda omuz ve sırt kaslarında spazmlar meydana gelebilir. Telefonu kulak ve omuz arasına sıkıştırarak konuşma, kambur şeklinde oturarak ya da bir tarafa eğilerek ve koltukta şekilsiz oturma, omuz ve sırt kaslarında belirli noktalarda kaslarda sertleşmelere ve şiddetli ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Bu tip rahatsızlıklara “myofasial ağrı sendrom” adı verilmekte bu genelde kasların fiziksel zorlanması ile oluşmaktadır. Fibromyaljiden farkı ise yaygın değil daha lokalize bir hastalık olmasıdır.


]]>
Bel Tutulması Kas Spazmı https://www.spazm.gen.tr/bel-tutulmasi-kas-spazmi.html Sun, 02 Dec 2018 01:03:32 +0000 Bel Tutulması Kas Spazmı, Organlarımızın yerli yerinde kalması ve üst üste yığılmaması için kemik iskelet sistemi  önem arz etmektedir. Belimizi oluşturan omurilik ve omurlar sadece kemiklerden değil aynı zamanda kas ve Bel Tutulması Kas Spazmı, Organlarımızın yerli yerinde kalması ve üst üste yığılmaması için kemik iskelet sistemi  önem arz etmektedir. Belimizi oluşturan omurilik ve omurlar sadece kemiklerden değil aynı zamanda kas ve sinirler ile birlikte kompleks bir yapıya sahiptir. Bel tutulması ve kas spazmı belimiz de bulunan kasların bazı ani hareketler ile istem dışı olarak aniden kasılması ile ortaya çıkar. Bu durum bacaklarda meydana geldiğinde kramp adını alır. Ağrı oldukça şiddetli ve yoğundur. Kişiyi tamamen hareketsiz bırakır. Kasların gevşeyerek eski hale gelmesi için bazen günlerce beklemek gerekebilir. Bel tutulması ve kas spazmı kimi insanlarda sık sık tekrarlanırken kimilerinde hiç görülmeyebilir.

Bel tutulması kas spazmı kimlerde ortaya çıkar

Bu sorunun oluşumunda ilk sırayı kilolu insanlar almaktadır. Kortizon içerikli ilaçlar kullanan kişilerin aşırı kilo alması nedeni ile bu sorun ortaya çıkabilir. Bu sorun ayrıca sıcak ve nemli iklimde yaşayan insanlarda da sık görülmektedir. Bunun nedeni kişilerin kas yapısının iyice gevşemesi ve özellikle akşamları havanın soğuması ile birlikte kaslarda aniden kasılmalar görülebilir. Ayrıca bu bölgelerde yaşayan insanlar gece uyurken sıcaktan korunmak için kapı ve pencereleri açık tuttuğundan cereyanda kalma sonucu bu bel, boyun tutulması ile sık sık karşılaşırlar. İnsanlar gece bel tutulmalarından korunmak için ful ortopedik yada kaliteli viskon yataklar tercih etmeli ve uyunan odanın mutlaka pencere yada kapısı kapalı olmalı, cereyandan kendimizi korumalıyız.

Kas spazmı yaşlı insanlar ve sporcularda daha fazla görülür. Bunun nedeni ise; kas yapısı içinde bulunan laktikasit seviyesi ile ilgilidir. Laktikasit süt şekerinin yıkımı sonucu ortaya çıkar. Kas dokusu içinde laktikasit çoğaldıkça ağrılar artar. Laktat enerji için gerekli iken yıkım sonucu çıkan asit kas dokusuna acı verir. Bu durumda bel tutulması veya kas spazmı ortaya çıkar. Sporcularda aşırı yüklenme sonucunu laktikasit çoğalırken, yaşlı insanlarda sürekli laktikasit ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan laktikasit belde ki kaslar da spazm olarak kendini gösterirken bel tutulmasına da neden olur.

Bel tutulması kas spazmı nedenleri,

Kasların aşırı yorulması, fazla kullanılması ve soğukta bekledikten sonra aniden hareket ettirme en önemli nedenlerdendir. Hatta vücudun belli yerlerinde ortaya çıkan felç hastalığının da ani üşütme gibi durumlardan kaynaklandığını uzmanlar belirtmektedir. Kasların aşırı kullanımı güçsüzlüğü ve kontrolsüz hareketleri beraberinde getirir. 

Hastalık anında kullanılan bazı ilaçların kimyasal etkileri yan etki olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda hekiminize başvurmanız gerekir. Kimyasal etki sadece bel kaslarını değil omirilik sinirlerini de etkileyebileceğinden kalacı hasarlar ortaya çıkabilir. Özellikle kortizon içerikli ilaçlar hakkında bilgi edinmeniz ve bilinçli hasta olmanız gerekir. Ayrıca ilaçlardan başka yoğun zehirli gaz solumak, uyuşturucu almak, içki kullanmakta kas spazmlarına bağlı bel tutulmasına neden olabilir.

Sportif faaliyetlerin bel kasları ile doğrudan ilgisi vardır. Ters hareket diyebileceğimiz hareketlerin yapılması, ısınmadan spora başlanması bel tutulmasına neden olabilir. Bununla beraber yerden ağırlık kaldırırken eğilerek değil de, çömelerek ağırlığa ulaşmak ve dizlerimiz ile vücudumuzu kaldırmak belimize gelecek ağırlığı hafifletecektir. Sportif faaliyetler içerisinde özellikle mekik hareketinin bel üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu etki bel etrafında bulunan kasların zorlanması sinirlerin gerilmesi gibi durumları karşımıza çıkarır. Öyle ki aşırı mekik çekmek, karın kasları ile bacak kasları arasında ödem oluşumuna, omurilikten bacaklara dağılan sinirlerin gerilerek ayak altlarında ağrı oluşmasına ve kuyruk sokumunda hasara yol açtığı görülmüştür.

Bel tutulması kas spazmı tedavi

Bel tutulması ortaya çıktığı]]> Mide Spazmı İlaçları https://www.spazm.gen.tr/mide-spazmi-ilaclari.html Sun, 02 Dec 2018 02:24:31 +0000 Mide Spazmı İlaçları, Mide ve bağırsak hareketlerini azaltacak ilaçlar gaz ve de şişkinliğe sebep olabilir. Kişinin başka bir rahatsızlık nedeni ile aldığı bir ilaç var ise onda bağırsak ve mide si ile değişik sorun Mide Spazmı İlaçları, Mide ve bağırsak hareketlerini azaltacak ilaçlar gaz ve de şişkinliğe sebep olabilir. Kişinin başka bir rahatsızlık nedeni ile aldığı bir ilaç var ise onda bağırsak ve mide si ile değişik sorunlara sebep olabilir. Bu nedenle ilaç kullanırken çok dikkat etmeli, ilaçların mide ve bağırsak sistemine zarar verdirmemesine özen gösterilmelidir.

Mide Spazmı İlaçları: 
Kısaca mide spazmı ilaçlarını sıralayalım. Spasflex draje, Epidosin composltum draje, Duspatalin Retard kapsül ve Duspatalin Draje.

Spasflex Draje: Kısaca ilacın tanıtımını yapalım. ilacın etken maddesi mebeverin hidroklorür olduğu bilinir. Bu ilaç sindirim sistemimizdeki düz kasları etkileyip çalışan spazm etkileyen bir ilaç türüdür. Kalın bağırsakla ilgili ve mide ile alakalı spazmlar, kramplar, gaz, karın ağrısı, geğirti ve şişkinlik gibi bedene rahatsızlık verici hazımsızlık şikayetleri veya ishal, kabızlık ve karın bölgesinde ağrı gibi bir kaç tane bilinen başlıca belirtileri vardır.

Epidosin Compoltum Draje: Bu ilacı sizlere özetle şöylece anlatalım. Bu ilacın en etken maddesi valetemat bromür-parasetamol'dür. Epidosin compoltum draje iç organlardaki düz olan kasları spazm ve çalışan kramp giderici bir ilaç türü olarak geliştirildiği belirtilmiştir. Bunda başka bazı özelliği ise ateş düşürücü ve de ağrı kesici gibi çok yünlü bir ilaçtır. Bir kaç yerdeki daha etkili olur, safra kesesindeki taşlar, idrar yolları ile ilgili ağrılar, mide, bağırsak krampları ve ağrılı idrar yapmakta bu hastalıktan ileri gelir.

Duspatalin Retard Kapsül: Kısaca sizlere tanıtalım bu ilaç sindirim sistemindeki düz kaslara etki ederek çalışan spazm giderici etkisi olan bir ilaçtır. Karın ağrısı, mide, kalın bağırsaklarla alakalı spazmlar, şişkinlik belirtileri, gaz ve hazımsızlık gibi rahatsızlık veya kabız, ishal ve karın ağrısı gibi belirtiler mevcuttur bu hastalıkta.

Duspatalin Draje: Bu tanıtımı kısa olarak anlatalım ilacımızın en etken maddesi mebeverin hidroklorürdür. Duspatalin draje, sindirim sistemindeki düz kasları etkisine altına alarak çalışan spazm giderici etkisi olan bir ilaç türüdür. Safra kesesi rahatsızlıkları, on iki parmak ülseri,mide, sindirim yolunun spesifik vya spesifik olmayan iltihapları, crohn hastalığı geğirti, gaz şişkinliği gibi bir çok belirtileri bulunmaktadır. 
]]>
Hemifasiyal Spazm Ameliyatı https://www.spazm.gen.tr/hemifasiyal-spazm-ameliyati.html Sun, 02 Dec 2018 23:19:24 +0000 Hemifasiyal Spazm Ameliyatı, Hemifasial spazm, yüzün bir tarafını tutar (hemi yarım, fasial yüz demektir), fakat bazı hastalarda iki taraflı olabilir. Tic konvulzif olarak ta bilinen Hemifasiyal Spazm yüzün bir tarafında bul Hemifasiyal Spazm Ameliyatı, Hemifasial spazm, yüzün bir tarafını tutar (hemi yarım, fasial yüz demektir), fakat bazı hastalarda iki taraflı olabilir. Tic konvulzif olarak ta bilinen Hemifasiyal Spazm yüzün bir tarafında bulunan kasların kasılması ile meydana gelen bir tik şeklinde kendini gösterir. Bu oluşan tik ağrılı değildir. Ancak rahatsız edicidir, hayatı tehdit etmez. Stres yapma özelliği ile stresli durumlarda daha çok artar, beklenmedik zamanda görülebilir. Hem kadın hem de erkekleri etkilemektedir. Ama yine de orta yaşlı kadınlarda daha çok görülür. Asyalı halklarda daha sık olarak rastlanır.

Hemifasiyal Spazm Ameliyatına Karar verme: Hemifasiyal spazm tedavisi için toksin veya cerrahi müdahale seçilebilir.  Hemifasiyal Spazm kaldırmada cerrahi yöntem de toksin kadar faydalıdır.

Hemifasiyal Spazm ameliyatına mikrovasküler dekompresyon denilir. Hemifasiyal Spazm ameliyatı Botulinum toksin enjeksiyonuna benzemez kalıcı çözüm getirir. Bu ameliyatta amaçlanan hedef, beyin sapında fasiyal sinire değen damarı bulup, o damarın temas etmesini engelleyip, spazmı yapan nedeni ortadan kaldırmaktır. Mikrovasküler dekompresyon üst düzey beyin ameliyatı prosedüründen bir tanesi olmaktadır.  

Bu rahatsızlık için ameliyata karar verileceği zaman, bu konu ile uğraşan ekiplerin seçilmesi de çok önemlidir. Hemifasiyal spazm ameliyatının tecrübeli ekipler tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

Hemifasiyal Spazm Ameliyatı: Bası yapan neden varlığı yanı sıra artık tıbbi tedaviden bir fayda sağlanmadığı zaman da kullanılır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Başın arka bölümünden, kulak arkasına saçlı deri içine girilerek yapılan, kulak sayvanı büyüklüğündeki kesi ile skalp kesilir. 2-2,5 cm çapında kemikte açılan delikten beyinciğin yanındaki yedinci sinirin beyin sapından çıkan yere ulaşılır. sinire baskı oluşturan damarsal yapı ya da kitle yüz sinirinden uzaklaştırılır. Temas eden damar arasına yastık konarak ameliyata son verilir. Hemifasiyal spazm ameliyatı mikroskopla mikro cerrahi alet ve tetkikler kullanılarak yapıldığından, buna mikrovasküler dekompresyon adı verilmiştir.

Hemifasiyal Spazm Ameliyatı Sonrası: Bu tedavi sonrasında, yüz felci, işitme kaybı, operasyon ile ilişkili sıkıntılar (kanama,  enfeksiyon, vb), inme gibi sorunlar meydana gelebilir. Ameliyat sonrası bazı hastalar yüzünde hafif kuvvetsizlik hisseder ama bu genelde geçicidir. En ciddi komplikasyon ameliyat yapılan tarafta işitme kaybı olmasıdır ve çok nadiren olabilir. Bu tür komplikasyonların olma olasılığı ender de olsa bulunmaktadır. Ama ameliyat yöntemi uzman ve deneyimli ellerde yapıldığı zaman elde edilen yarar, zarardan hemen her zaman için daha fazla olur. Bu konuda tecrübeli doktorlar oldukça Bu ameliyat tan sonra hastaların büyük bir kısmı hayatına spazmsız ve ilaçsız olarak devam edebilirler.

 

]]>
Bel Ağrısı Kas Spazmı https://www.spazm.gen.tr/bel-agrisi-kas-spazmi.html Mon, 03 Dec 2018 22:24:37 +0000 Bel Ağrı Kas Spazmı, Bel, vücudumuzun en hassas ve en çok korumaya ihtiyacı olan bölgesidir. Belin esnek oluşu, insanların günlük yaşamlarını kolaylaştırır. Esneklik, kemiklerin küçük ve birbirine kaslarla bağlı ol Bel Ağrı Kas Spazmı, Bel, vücudumuzun en hassas ve en çok korumaya ihtiyacı olan bölgesidir. Belin esnek oluşu, insanların günlük yaşamlarını kolaylaştırır. Esneklik, kemiklerin küçük ve birbirine kaslarla bağlı olmasıyla oluşmaktadır. Omurgayı oluşturan omurlar arasında da yastık görevi gören diskler vardır.

Bel ağrısı kas spazmı neden olur

Bel ağrısı kas spazmları, ağır kaldırmayla, kasların zorlanmasıyla, ağırlık kaldırılması, ani hareketler, soğuğa maruz kalınmasıyla, uzun süre sandalyede oturmakla ortaya çıkar. Spor yapanlarda fazlaca görülmez. Çünkü, sporcu vücudunu sürekli çalıştırdığı için kaslar güçlenir. Bel soğuğa maruz kalınca kaslar kasılır ve gevşemez. Bu durum belde ağrılara neden olur. Bel ağrıları, en çok kas spazmlarıyla oluşur. Masa başı olarak isimlendirilen işte çalışanlar da fazlaca şikayet konusudur. Uzun süre oturan kişilerde, kaslar sürekli aynı pozisyonda kaldığı için kasların bir bölümü sürekli gergin durumda kalır. Gergin durumda olan kaslarda ağrılar meydana gelir. Fiziksel kondisyonunuz düşük ise kas spazmına neden olabilir. Kas spazmları, uzun süre hareketsiz duruştan aniden harekete geçmek, gevşek duruştayken ağır kaldırmak ve ters hareket etmekle oluşabilir. Kasların belli bir süre gevşeyememesi ağrılara sebep olur. Susuzluk ve elektrolit eksikliği en büyük sebepleridir. Soğuğa maruz kalmakta sebepleri arasındadır.

Bel ağrılarına diskler, omurlar ve sinirlerde neden olabilir. Diskler, omurga kemikleri (vertebra) arasında minderler olarak hareket ederler. Bir disk içindeki yumuşak malzeme dışarı taşmış, bir sinirde kopma ve bası ya da çıkıntı olabilir. Ancak, ağrısı olmayan bir eğilme veya yırtılmış diske sahip olunabilir. Başka bir nedenden dolayı omurga X-ışınları geçmesi sırasında disk hastalığı genellikle tesadüfen bulunmuştur. Bazı durumlarda omurga artrit omurilik etrafında boşluk, spinal stenoz denilen bir durumun daralmasına yol açabilir. Anormal omurga eğrisi ise bel ağrısı oluşabilir. Skolyoz, yan omurga eğrileri, aynı zamanda skolyoz şiddetli genellikle sadece bel ağrısı neden olabilecek olan bir durumlardır.

Bel ağrısı kas spazmlarının tedavisi: Kaslar, dinlenme ve tedavi sonucu gevşer, ağrılar da ortadan kalkar. Bölgeye sıcak uygulamak, spazmların çözümü olacaktır. Sayılan metotlardan sonuç alınamazsa ilaç tedavi uygulanmalıdır. Kas spazmlarının dışında bel ağrısına neden olan faktörler ise ilaç tedavisi, fizik tedavisi ya da ameliyatla tedavi edilir.


]]>
Kas Spazmı İlaç https://www.spazm.gen.tr/kas-spazmi-ilac.html Tue, 04 Dec 2018 07:22:30 +0000 Kas Spazmı ilaç; beklenmedik, aniden bir kas veya kas demetinin kasılmasıdır. Halk arasında "kramp " olarak bilinir.Bu kasılmalar hafif, ağrısız veya şiddetli ve ağrılı olabilir.Kasılma birkaç saniye sürdüğü gibi 15 da Kas Spazmı ilaç; beklenmedik, aniden bir kas veya kas demetinin kasılmasıdır. Halk arasında "kramp " olarak bilinir.Bu kasılmalar hafif, ağrısız veya şiddetli ve ağrılı olabilir.Kasılma birkaç saniye sürdüğü gibi 15 dakika kadar da sürebilir.Kas spazmının birçok nedeni olabilir.Kısaca nedenlerine değinelim.En yaygın sebebi su ve elektrolit(potasyum, magnezyum, kalsiyum) eksikliğidir. Bir kası harekete geçiren sinirde işlevsizlik olursa da görülebilir.Bazı hayvanların (yılan ve akrep gibi) zehri de sinirleri işlevsiz hale getirdiğinden dolayı kas spazmı görülür.Yorucu egzersizler, ani kan kayıpları, aşırı derecede alkol ve uyuşturucu tüketimi gibi pek çok sebebi vardır kas spazmının. Ama bunlardan ayrı olarak önemli bir nokta ise ağrılar şiddetli ve ağrılı olarak omuz ve boyun bölgesini sarıyorsa bu kalp krizine işaret olabilir. Kas spazmının ilaçla tedavisi mümkündür.

Peki bu kas spazmı ilaç türleri nelerdir    

Baclofen
Kas krampları ve tedavisinde bazen de omurilik yaralanmalarında kullanılan ağızdan alınan ilaçtır.Diyabet hastalarının dikkat etmesi gerekir çünkü bu ilaç kan şekerini düşürebilir. Göğüs sancısı, kaşıntı, nöbet, dudak ve yüzde şişmeler, halüsinasyonlar gibi yaygın ve yaygın olmayan yan etkileri vardır.

Klorzoksazon
Diğer bir adı "paraaramid" olan bu ilaç spazm ve sertlik için verilir.Baş dönmesi, bulantı, kahverengi idrar, halsizlik, deri ve gözde sararmalar gibi yan etkileri olan ve yine ağızdan alınan bir ilaçtır.

Cyclobenzaprine
Spazmlar, sertlik ve ağrıyı gidermek için kullanılan kas gevşeticidir. Bu ilaç baş dönmesi ve uyuşukluğa yol açtığından işbaşı durumda olmamaya özen gösterilmelidir. Ayrıca bu ilaç ağzı kuruttuğundan bol su ile tüketimi önemlidir.

Metazalone
Yaralanmadan kaynaklanan kas ağrısı ve sertliğin tedavisinde kullanılan ilaçtır. Deri döküntüsü, kusma, solunum güçlüğü, dudak ve yüzde şişme gibi yan etkileri vardır.

Tüm bu ilaçların doktor kontrolünde kullanıldığına dikkat edilmelidir. İlaç tedavisinin yanı sıra bitkisel takviyelerle de rahatsızlığınıza çare olabilirsiniz.
]]>
Kalın Bağırsak Spazmı https://www.spazm.gen.tr/kalin-bagirsak-spazmi.html Wed, 05 Dec 2018 02:20:48 +0000 Kalın bağırsak spazmı, fonksiyonel bir bozukluktur. Bu irritabl bağırsak sendromu, huzursuz bağırsak sendromu olarak ta bilinir. Kalın bağırsakta spazm, kramp şeklinde ağrı, şişkinlik, dışkılama bozukluğu, gaz gibi belirtil Kalın bağırsak spazmı, fonksiyonel bir bozukluktur. Bu irritabl bağırsak sendromu, huzursuz bağırsak sendromu olarak ta bilinir. Kalın bağırsakta spazm, kramp şeklinde ağrı, şişkinlik, dışkılama bozukluğu, gaz gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bu tür belirtiler sonucunda yapılan tetkiklerde organik bir bozukluk ya da patolojik bulguya rastlanmadığı zaman, huzursuz bağırsak sendromu akla gelmelidir. Kalın bağırsak spazmı ciddi rahatsızlıklara dönüşmez. Ancak hastaların yaşam kalitesini düşüren etkiye neden olur. Buna rağmen hastaların bir bölümü bunu yaşam biçimi olarak benimsemiştir. Bu yüzden hastalarda iş ve okula gidememe, tatili yarıda kesme, sosyal yaşamdan çekilme gibi eğilimler görülür. Yapılan bir araştırmada kalın bağırsak spazmının soğuk algınlığından sonra okula gidememe nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığı belirlenmiştir. Bu rahatsızlık ilerledikçe hastaların yaşam kalitesini böbrek yetmezliğinde olduğu gibi bozabilir. Bu nedenle doktora gitmek ve tedaviye başlamak önemlidir.

Kalın bağırsak spazmı toplumda kadın ve erkek ayrımı yapmadan herkeste görülebilir. Özellikle 5 yaş altı kişileri etkiler. Toplumda % 10 oranında görülür. Hatta gelişmiş ülkelerde bu oran daha yüksektir. Bunu uzmanlar genellikle kişilerin sağlıklarına daha fazla dikkat ettiğine ve bu yüzden doktora gitmelerine bağlar. Rahatsızlığını iyi ifade eden kişiler kalın bağırsak spazmıyla ortaya çıkan huzursuz bağırsak sendromu tanısının konmasına yardımcı olur.

Kalın Bağırsak SpazmıKalın bağırsak spazmı nedenleri

Bunun neden olduğu konusunda kesin bilgiler bulunmamaktadır. Yapılan tetkiklerde her şeyin normal çıkması nedeniyle sorunun fizyolojik, psikolojik ve beslenme sorunlarından ortaya çıktığı düşünülür. Yakınmalar kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu sindirim sistemi bozukluğundan kaynaklandığı için, beslenmede yer alan besinlerin özellikleri önem taşımaktadır. Kalın bağırsak spazmını tetikleyici etkenler olarak ta, aşağıdakiler etkili olabilir.
 • Liften zayıf beslenme
 • Bazı yiyeceklere karşı hassasiyet
 • Alkol ve sigara
 • Stresli olmak
 • Adet dönemi
 • Çeşitli enfeksiyonlar
 • Günlük öğünlerinin atlanması, fazla yemek çeşidinin tüketilmesi
 • Antibiyotikli ilaçlar, diğer ilaçların kullanımı
Bunların yanı sıra hastaların izlenmesinden mevsimsel değişimlerin, soğuk havanında kalın bağırsak spazmına neden olabileceği belirtilir.

Kalın bağırsak spazmı (Huzursuz bağırsak sendromu) belirtileri

Hastalarda kalın bağırsak spazmına eşlik eden künt karın ağrısı, kramplar ortaya çıkar. Bu etkiler dalgalar şeklinde olur. En fazla yemeklerden sonra hissedilir ve kişi gaz çıkardığında ya da tuvalete gidince ortadan kalkar. Gaz üretimi normal olsa da, bağırsaktan çıkmadığı için kişiyi rahatsız eder. Gün içinde bağırsaktan gaz yüzünden gürültülü sesler gelir. Karında sıkışıklık, giysilerden rahatsız olma gibi sorunlar yaşanır. Bağırsak alışkanlıkları bozulur, ishal ya da kabızlık çekilir. Bu şikayetlerin altında yapısal bir neden bulunmaz. Bunların dışında bulantı, sık dışkılama isteği, dışkılama sayısının değişmesi, dışkılamadan sonra ağrının azalması gibi sorunlarda olabilir.

Kalın bağırsak spazmı dışında sindirim sistemini etkilemeyen belirtilerde olabilir. Cinsel ilişkide ağrı olması, sırtta ağrı, baş ağrısı, sinirlilik, göğüs ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, adet ağrısı gibi sorunlarda gelişebilir.

Kalın bağırsak spazmı nasıl tedavi edilir

Bu sorunun tam olarak iyileşmesini sağlayacak tıbbi tedavi yoktur. Tedavide hastanın yakınmaları azaltılmaya çalışılır. Bu sayede yaşam kalitesi düzeltilebilir. Doktorun önerdiği ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır. İlaçlar bağırsaklardaki aşırı duyarlılığı giderecek şekilde ve kabızlığı]]> Belde Kas Spazmı https://www.spazm.gen.tr/belde-kas-spazmi.html Wed, 05 Dec 2018 23:02:58 +0000 Belde kas spazmı, belin destek görevini sağlayan bağların aşırı zorlanması sonucu  belde kas spazmı ortaya çıkar. Ağır yük taşıma, düşmek veya ağır sporlarla uğraşmak belde kas spazmına neden olmaktadır. Aşır Belde kas spazmı, belin destek görevini sağlayan bağların aşırı zorlanması sonucu  belde kas spazmı ortaya çıkar. Ağır yük taşıma, düşmek veya ağır sporlarla uğraşmak belde kas spazmına neden olmaktadır. Aşırı rüzgarda kalmak ve cereyan da bu hastalığa sebep olabilir. 

Belde kas spazmının nedenleri nelerdir

Bu hastalığın neden olduğu ağrılar, eklemlerden, diskten veya kaslardan kaynaklanabilir. Genellikle bu ağrılar mekanik kaynaklı olup bu ağrıların nadir kısmı bel fıtığı ağrıları arasında yer alır. Belde kas spazmının nedenleri şunlardır:
 • Kasların aşırı kullanımı ve çok fazla zorlanması bu hastalığa neden olur. Çünkü kasların fazla kullanımı sonrasında kaslar, istemsizce kasılır. 
 • Yüksek sıcaklıklar, nemli ortamlar ve bazı mevsimsel değişkenler de belde kas spazmına neden olur.
 • Ani hareketler, aşırı zorlanmalar ve bel bölgesi dışındaki hastalıklar da belde kas spazmına neden olmaktadır.

Belde kas spazmının tanısı nasıl konur

Bel kaslarınızın istemsizce kasılıp bükülmesi ile kas spazmı ortaya çıkar. Belde kas spazmı hastalığı bulunan insanların şikayetleri ise şöyledir:
 • Genellikle bu hastaların bel ağrıları kaba ete doğrudur. Bacaklara ve baldıra yayılmaz.
 • Hareket kabiliyeti azalır ve eğik yürüme görülür.
 • Ağrının 15 gün civarında sürmesi, bu hastaların ortak özellikleri arasında yer alır.
Genellikle görüntülemeye ihtiyaç duyulmadan teşhis yapılmaktadır. Direk röntgen grafisi ile kemikte herhangi bir çıkma veya kopma durumu incelenerek tanı koyulabilir. MR ile de bel mikroskobik açıdan rahatça incelenir ve tanı koyulabilir.

Belde Kas Spazmı
Belde kas spazmının tedavisi nasıl yapılır

Belde kas spazmının tedavisinde, en sık kullanılan tedavi yöntemi sıcak kompres uygulamasıdır. Sıcak kompres 20 dakika civarında belli aralıklarla uygulanabilir. Bu yöntem sonrası hasta rahatlar. Ayrıca bu yöntemin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra tedavi için içinde bol miktarda kalsiyum bulunan yiyecek ve içeceklerin de tüketilmesi, hastalığın tedavisinde kullanılan yöntemler arasındadır. Bol miktarda sıvı tüketimi ve belli aralıklarla masaj uygulaması da beli rahatlatıp ağrıları dindirecektir. Bu yöntemler eğer hastalığa çare olmuyorsa doktor kontrolünde cerrahi operasyonlar gerekmektedir. 
]]>
Kalp Spazmı https://www.spazm.gen.tr/kalp-spazmi.html Thu, 06 Dec 2018 08:59:10 +0000 Kalp spazmı, anjina pektoris olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. Kalbe normalden az oranda kan gitmesi sonucunda ortaya çıkan göğüs ağrısıyla yaşanır. Göğüs ağrısı kalp spazmının karakteristik özelliğidir. Buna sebep Kalp spazmı, anjina pektoris olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. Kalbe normalden az oranda kan gitmesi sonucunda ortaya çıkan göğüs ağrısıyla yaşanır. Göğüs ağrısı kalp spazmının karakteristik özelliğidir. Buna sebep olabilen hazımsızlık, akciğer zarında iltihaplanma, kas gerginliği gibi rahatsızlıklarda vardır. Bu açıdan kalp spazmından kaynaklanan göğüs ağrısının doğru olarak teşhis edilmesi gerekir. Sonuçta hastaya yapılacak müdahale açısından bu önemlidir. Göğüs ağrısı genellikle herkeste kalp krizi algısı oluşturur. Buna rağmen yapılan araştırmalar göğüs ağrısı olan kişilerin az oranda kalp rahatsızlığı olduğunu belirlemiştir. Bu nedenle göğüs ağrısında panik yapılmamalı, doğru tanı için bir sağlık kuruluğuna gidilmelidir.

Kalp spazmı neden olur

Kalp spazmının olması kalp kaslarının ihtiyaç duyduğu kan miktarının yeterli olmaması nedeniyle oluşur. Buna sebep olan en belirgin etken kalbi besleyen atardamarın yani koroner arterin sorunlu olmasıdır. Bu nedenle damar çeperlerinde biriken kolesterol ve yağlar plakların oluşmasına yol açar. Kan kışını engelleyen plaklar yüzünden, kalp spazmı meydana gelir.

Kalp spazmı hangi belirtileri verir

Kişinin göğsünde meydana gelen sızlama, ağrı ve baskı hissinin belirgin derecede olması, kalp spazmı belirtileridir. Ağrının hissedildiği alan çoğunlukla göğüs kemiği altıdır. Genellikle soğuğa maruz kalınması, duygusal stres yaşanması, fiziksel aktivite sonrası ağrının ortaya çıkması yaygındır. Yemeklerde ağır yağlı ve şişkinlik yapan yiyeceklerin tüketilmesi de, göğüs ağrısının dolayısıyla kalp spazmının oluşmasına neden olabilir. Göğüsteki ağrının kollarla birlikte buyun, çene ve omuzlara kadar yayılması, soluk alma zorluğu çekilmesi, terleme, ölüm korkusu duyma, endişeli olma gibi belirtilerde ortaya çıkabilir.

Kalp spazmı çeşitli derecelerde ve sürede etkili olabilir. Stabil kalp spazmı denilen durumda hastalarda aktiviteyle birlikte artan belirtiler ortaya çıkar. Kişi egzersiz yapıyorken, yürüyorken, merdiven çıkıyorken belirtiler birden ortaya çıkabilir. Ardından dinlenme sırasında bunlar kendiliğinden kaybolur. Kalp spazmı stabil olmadığında, kişi dinlenirken bile belirtiler aynı etkiyle hissedilir. Belirtilerin ortay çıkışı, şiddeti, süresi farklı olabilir. Bu tür rahatsızlıkları olan kişilerin detaylı bir muayeneden geçmesi, daha ciddi sorunları önleyecektir.

Kalp Spazmı
Kalp spazmı tedavisi nasıl yapılır

Tedavide hastanın yaşam tarzı değişikliğine gitmesi oldukça önemlidir. Bununla birlikte ilaç tedavisinin uygulanması, gerekiyorsa cerrahi girişimlerin yapılması, anjiyografi tetkikinin yapılması gerekebilir. Tedavide hedeflenen hastadaki belirtilerin azaltılması, meydana gelme sıklığının azaltılması, dolayısıyla kişinin kalp krizi riskinin düşürülmesidir. Özellikle hafif kalp spazmının önlenmesinde yaşam tarzı değişimleri oldukça yararlı olur. Hastaların bunun için yapması gerekenler arasında;
 • Sigara içen hastaların bu alışkanlıktan vazgeçmesi
 • Doktor önerisiyle uygun egzersizlerin yapılması
 • Aşırı miktarlarda yiyecek tüketilmemesi
 • Fazla kilolardan kurtulmak için bir diyetisyen yardımı alınması ve ideal kiloda olunması
 • Yiyeceklerden tuzlu ve yağlı olanlardan kaçınmak, daha çok sebze ve meyve tüketimine önem verilmesi
 • Şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarının kontrol altında tutulması
 • Yaşamda fiziksel ve duygusal stresten uzak kalınması gibi önlemler bulunur.
Kalp spazmı geçiren kişilerin ilaç tedavisinde mutlaka doktorunun önerdiği ilaçları kullanması gerekir. Tedavide önerilen ilaçlardan olan asetilsalisilik asit kan dolaşımındaki kanın pıhtılaşmasını azaltarak, damarlardaki kanın daha akışkan olmasını sağlar. Nitrat ilaçlarda damarları gevşetmekte ve genişleme]]> Hemifasiyal Spazm https://www.spazm.gen.tr/hemifasiyal-spazm.html Thu, 06 Dec 2018 10:04:29 +0000 Hemifasiyal Spazm, tıp dilinde istemsizlik tik hastalığı olarak bilinmektedir. Aynı zamanda tic konfulzif olarak ta bilinen hemifasiyal spazm yüz kaslarının kasılması ile ortaya çıkan hastalıktır. Hemifasiyal sparz genellikle 50 Hemifasiyal Spazm, tıp dilinde istemsizlik tik hastalığı olarak bilinmektedir. Aynı zamanda tic konfulzif olarak ta bilinen hemifasiyal spazm yüz kaslarının kasılması ile ortaya çıkan hastalıktır. Hemifasiyal sparz genellikle 50 yaş ve üstü kadın ve erkeklerde görülen rahatsızlık kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. İnsan vücudunda bulunan yüz kaslarının istek dışı kas titremesi olarak ortaya çıkar. Yüzde oluşan tik kişilerde stres etkisi yapar ağrılı bir şikayet ve kişinin hayatını tehdit etmez. Hemifasyal hastalığının nedeni belli olmamakla birlikte yüzde bulunan sinir kasının baskı altında kalması sonucunda çıkabilir. Hemifasiyal spazm nüromuskuler sinir hastalığı kasların kasılması ile ortaya çıkar. Başın arka kısmında bulunan yüz sinirleri beyinden çıkışları sonrasında beyni besleyen vertebral damarın ya da bu damardan çıkan damar dallarının baskısı sonucu oluşur. Yüz sinirleri yanak, göz, gerdan ve alın kaslarını çalıştırmaktadır. Hemifasiyal hastalığı ilk dönemlerinde göz ve ağız kenarlarında seğirme ile görülmektedir. Hastalık ilerledikçe kasılmalar yüzün alt kısmına doğru ilerler ve ağız kasılma etkisiyle beraber o yöne kayar.

Hemifasiyal Spazm Belirtileri
Hemifasiyal belirtileri ilk bulgu olarak yüzde bölgesinde tik olmasıdır. Yüzün tek tarafında olacağı gibi iki tarafında da görülebilir.
 • Duma değişikliğine sebep olabilir.
 • Kulak arkasında ağrı oluşabilir.
 • Gözlerde kasılmalar sonucu göz kapanabilir.
 • Ağız ve çene kaslarını etkileyen kasılma ve şekil değişikliklerine sebep olabilir.
 • Yüzün her bölgesinde kasılmaya sebep olabilir.
Hemifasiyal SpazmTanısı: Hemifasiyal spazmda hastaya muayene sonucunda tanı konulur. Hemifasiyal spazm tanı ve tedavisi için nöroloji uzmanına gidilmesi gerekir. Doktor tarafından muayene edilen hastanın elektromyografik (EMG) si istenir. Görüntüleme yöntemi ile MRG yüz sinirlerine baskı yapan sebepler görülür. Hemifasiyal sparz tanısında en etkili yol ince kesitli 3 D MRI görüntülemesiyle olur. Bu sayede temas ve baskı yapan en küçük damarlar bile görülebilir.

Hemifasiyal Spazm
Hemifasiyal Spazm Tedavisi: Hemifasiyal spazmın ilk tedavisi tıbbı tedavi yöntemidir. İlaç kullanılır bu ilaçlar hastalığın başlangıcında kullanılır. Kullanılan ilaçlar antikolinerjikler, baklofen, gabapentin, karbomezapin ve haloperidol dur. Ve diğer tedavi yöntemi Botiliniyum toksin enjeksiyon yöntemidir. Bu tedavi yüksek maliyetli ve tedavi sürekliliği bulunmaktadır. Hemifasiyal spazm tedavisinde kalıcı yöntem olarak mikrovasküler dekompresyon cerrahi operasyonudur. Yapılan bu ameliyatta sinire baskı yapan damar çıkartılarak damarın çıkartıldığı bölgeye teflon yastık konulmaktadır.

Hemifasiyal Spazmda Cerrahi

Hemifasiyal spazm hastalığının uzman kişiler tarafından yapılan mikrovasküler dekompresyon ameliyatı ile hastalığın iyileşme oranı yüzde doksan başarı sağlanır. Ameliyat genel anestezi uygulanarak yapılır. Kulak arkasından 2-2,5 cm boyunda kemikte delik açılır. Yedinci sinirin beyinden çıkış yere ulaşılır ve sinire temas eden damar çıkartılır. Boşlan yere yastık konularak delik kapatılır ve ameliyat sonlandırılır. Hemifasiyal ameliyatı mikroskop altında mikro cerrahi aletler ile yapılır. Bu ameliyat sonrasında hasta ilaçsız ve ağrısız hayatına devam eder. Ameliyat sonrası görülen en ciddi yan etki ameliyat tarafında işitme kaybı nadiren de olsa görülebilir.
]]>
Kas Spazmı https://www.spazm.gen.tr/kas-spazmi.html Fri, 07 Dec 2018 03:05:30 +0000 Kas spazmı, Kas spazmı vücutta bulunan kas dokusunun istem dışı aniden kasılması ve gevşeyemeyen kasın sıkışması sonucunda oluşan kişiyi rahatsız eden problemdir. Kas sıkışması herhangi bir kasta görülse de vücuttaki b Kas spazmı, Kas spazmı vücutta bulunan kas dokusunun istem dışı aniden kasılması ve gevşeyemeyen kasın sıkışması sonucunda oluşan kişiyi rahatsız eden problemdir. Kas sıkışması herhangi bir kasta görülse de vücuttaki birçok kas grubunu da etkileyebilir. Kas spazmı diz altı ve diz üstü baldır kasları ve bacak kaslarında görülür. Bu kas spazmları hafif ağrının yanı sıra çık şiddetli ağrılara da neden olabilir. Kas spazm süreleri fazla uzun süreli olmamakla birlikte bazen 15 dakika kadar da uzun sürebilir. Kas spazmı ile karşılaşacak gruplar arasında en çok aşırı kilolu insanlar, sıcakta veya nemli ortamlarda çalışan kişilerde, atletlerde ve  60 yaş üstünde olan aşırı derecede fiziksel aktivitelerde bulunan kişilerde fazla görülmektedir.   

Kas Spazmı Belirtileri ve Nedenleri
 • Kasların fazla kullanılması
 • Kas sinirlerinde bozukluklar
 • Su ve elektrolit eksikliği
 • Hastalık ve sakatlıklar
 • Kimyasal maddeler
 • Kan kayıpları
 • Alkol ve uyuşturucu kullanmak
 • Sıcak ve nemli ortamda çalışmak
Kasların fazla kullanılması; Gün aşırı fazla egzersiz, spor yapmak kas spazmına neden olur.  

Kas sinirlerinde bozukluklar; Kas sinirlerinde sakatlık ve gerilme, esneme sırasında kas spazmı görülür.

Su ve elektrolit eksikliği; Kasların elektrolit kimyasalların eksikliği sebebi ile sinir sinyallerinin ilerlememesi ve uzun eforlar sonrası vücudun su kaybı ile magnezyum, kalsiyum ve potasyum eksikliği kas spazmına neden olmaktadır. 

Hastalık ve sakatlıklar; Kaslarda hastalık veya multipl skleroz hastalıklarından dolayı kas spazmı yaşanabilir.

Kimyasal maddeler; Zehirli kimyasalların gösterdiği reaksiyonlar vücutta sarsıntı ve kas spazmına neden olmaktadır. Örneğin yılan, akrep sokmalarında olduğu gibi

Kan kayıpları; Herhangi bir sebepten dolayı trafik kazası veya vücutta kesi sonucu kan kayıpları kas spazmın neden olur.

Alkol ve uyuşturucu kullanmak; Kişinin çok miktarda alkol ve uyuşturucu kullanması kas spazmı yapabilir.

Sıcak ve nemli ortamda çalışmak; Uzun süreli çalışma ortamlarının aşırı sıcak olması veya fazlaca menli olması kas spazmına sebep olabilir.

Kas Spazmı
Arjin kalp kaslarının yeteri kadar kan alamaması nedeni ile kalp kası spazmı yaşanmaktadır. Bu kalp spazmı damar sertliği ile ilgili durum olduğundan göğüs bölgesi, boyun ve omuzlara yayılan ağrı hissi duyulur ve bu ağrılar 5-10 dakikadan fazla süreli devam ederse hemen doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu durum kalp krizi işaretidir.

Kas Spazmlarının Önlenmesi ve Tedavisi

 • Sıcak uygulama 
 • Su ve sıvı takviyesi yapın
 • Kalsiyum alımını artırın
 • Isınma egzersizleri
 • Potasyum alımını artırın
 • Masaj ve krem uygulaması

Sıcak uygulama; Sorunlu bölgeye 20 dakika kadar sıcak uygulama yapılmalıdır. Kan sirkülasyonu artırır ve olumlu etki yapar. 

Su ve sıvı takviyesi; Sıvı eksikliği önemli olduğu için kas spazmlarında bol su tüketilmelidir. Erkekler günlük 3 litre kadınlar ise 2 - 2,5 litre tüketmeli.

Kalsiyum alımını artırın; Yoğurt, süt, peynir tüketimini artırın ve asitli yiyeceklerden uzak durun. 

Isınma egzersizleri; Spor aktivitelerine başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapın

Potasyum alımın artırın; Potasyum tüketimi az olur ise kas spazmı kaçınılmaz olur bu nedenle muz, kayısı, kepek ekmeği ve domates gibi potasyum içeriği yüksek gıdaları bol tüketin

Masaj ve krem uygulaması; Kas spazmı olan yere masaj uygulayın masaj parmaklara yapılırsa daha etkili olur ve kas spazmı oluşan]]> Yüz Spazmı https://www.spazm.gen.tr/yuz-spazmi.html Fri, 07 Dec 2018 22:38:22 +0000 Yüz spazmı, yüzde bulunan kaslarda meydana gelen kasılmalardır. Daha çok çocuklarda tik şeklinde kendini belli eder. Spazm, kasların hareketi anında oluşan kasılmalar ile benzerdir. Spazm söz konusu olduğunda kasılm Yüz spazmı, yüzde bulunan kaslarda meydana gelen kasılmalardır. Daha çok çocuklarda tik şeklinde kendini belli eder. Spazm, kasların hareketi anında oluşan kasılmalar ile benzerdir. Spazm söz konusu olduğunda kasılma kontrolsüz bir şekilde, şiddetli, ağrılı ve uzun süreli olur. Kişi herhangi bir kasını isteyerek kasmadığı halde bazı sinirler kasılmayı tetikleyebilir ve beraberinde spazm ortaya çıkar. Normal hareketler yapılırken gerçekleşen kasılmalarda beyin gevşeme mesajları gönderir. Spazmda gevşeme mesajları tam olmadığı için kas gevşemez.

Spazm gerçekleşen kasta sertleşme oluşur ve bu sertleşme dışarıdan fark edilebilir. Ayrıca spazm gerçekleşen yere elle dokunulduğunda hissedilebilir. Spazm birkaç saniye ya da daha uzun sürebilir. Kas çözülene kadar aynı yerde tekrar tekrar spazm oluşabilir. Spazm herkesin başına gelebilecek bir durumdur ve değişik nedenlere bağlı gelişen farklı spazm türleri vardır.

Yüz spazmlarının neden kaynaklandığı çoğu durumda bilinememektedir. Ancak geçirilen nöbetler, kullanılan ilaçlar, kontrol dışı yapılan hareketler ve nörolojik bozukluklar yüz spazmına neden olabilir. Yüzde meydana gelen spazmlar daha çok tekrarlayan şekilde göz kısma, göz kırpma, yüz buruşturma, ağız kımıldatması ve burun kımıldatması şeklinde görülür. Zamanla kendiliğinden geçen bir durumdur. Herhangi bir komplikasyona yol açmaz ve tıbbi müdahaleye gerek duyulmaz. Stresle alakalı olarak yaşanabilir. Stresten uzak kalmak spazmın geçmesinde etkili olur. Ancak nörolojik bir nedenden dolayı oluşmuşsa tıbbi müdahaleye gerek duyulabilir. Yüz spazmı, felç, nöbet, bilinç kaybı ve nefes almakta güçlük gibi problemlerle birlikte gelişmişse mutlaka tıbbi destek alınmalıdır.

Yüz spazmı belirtileri nelerdir

Yüz spazmında yaşanan belirtiler spazmın neden kaynaklandığına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Boğazı temizleme ihtiyacı, kas seyirmesi, tekrarlanan mimik hareketleri, dikkat eksikliği, ani dürtüler, kontrolsüz ses çıkarma yaşanabilecek belirtiler arasında yer alır. Tüm bu belirtilerin haricinde hayati risk yaratabilecek bir sorunun habercisi olabilir. Göz bebeğinin büyümesi ya da küçülmesi, bilinç değişikliği, tekrarlayan nöbetler, nefes darlığı yaşanıyorsa hayati risk yaratabilecek bir rahatsızlığın göstergesi olarak yaşanabilir.

Yüz Spazmı

Yüz spazmı nedenleri nelerdir

Tam olarak yüz spazmının neden geliştiği bilinmemektedir. Fakat bazı durumlarda yüz spazmı epilepsi gibi nörolojik hastalıklarla ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Bunlar;

 • Nöbetler
 • Geçici tikler
 • Kronik motor bozukluğu
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Beyin hasarı
 • Epilepsi hastalığı

Bunların haricinde yüz spazmı, vücudun susuz kalması, yüze alınan bir darbe, kalsiyum, potasyum ve magnezyum eksikliği yüzde bulunan kasların fazla kullanılması gibi nedenlerden dolayı da oluşabilir.

]]> İnfantil Spazm https://www.spazm.gen.tr/infantil-spazm.html Sat, 08 Dec 2018 16:53:48 +0000 İnfantil Spazmı, İlk doğum günlerinde west sendromu çocukları genelde 7 ile 4. ayları sırasında oldukça etkiler. İnfantil ve west sendromu hipsaritmi ve zihinsel bozukluk olarak biline bir tür EEG anormalliği ve karakterizedir. İnfantil Spazmı, İlk doğum günlerinde west sendromu çocukları genelde 7 ile 4. ayları sırasında oldukça etkiler. İnfantil ve west sendromu hipsaritmi ve zihinsel bozukluk olarak biline bir tür EEG anormalliği ve karakterizedir. Beyinde geniş çapta meydana gelen malformasyonlar ie lezyonlarla ilişkili olan semptomatik wes sendromu istem dışı gelişen kas kontraksiyonları ve değişiklik gösteren yoğunluklarda spazmlar ile göze çarpmaktadır. Oluşan bu durumu psikomotor retardasyon eşlik etmektedir. Ortaya çıkan semptomatik west sendromu ilerleyerek ve sıklık göstererek Lennox- Gastaut sendromuna yada oluşan diğer epilepsi türlerine dönüşebilmektedir. Kriptojenik west sendromunda kişilerde beyin işlevleri normal ilerlemektedir. Geçirilen nöbetler daha az ve daha ağrısız geçirilir. Çocuklar nöbet geçirmezler ve normal beyin ile zihin fonksiyonlarına kavuşabilirler. Steroid hormonları ile erken tedavi uygulanarak nöbetler kontrol altına alınmaktadır. Bu rahatsızlığı olan kişilerde steroid hormonları zihinsel sonucu iyileşebilir yada oluşabilecek ciddi refrakter epilepsiye ilerleme olasılığını azaltacaktır.

Literatürde sendrom, selam böbetleri, massif spazm, fleksiyon spazmları, masif myoklonik jerkler, Jackknife nöbetleri, hipsaritmi ve infantil myoklonik olarak adlandırılmaktadır. Hipsaritmik mental yada EEG retardasyonudur. Triad durumu bazende West sendromu olarakda bilinmektedir. Yaşamın genelde ilk iki yılında meydana çıkan infantil spazm epilepsinin spesifik bir şeklidir. Gövde ekstremite kasşarını ve boynu etkileyen ani fleksiyon yada ekstansiyon hareketleri ile oluşan bir rahatsızlıktır. İngiliz hekim west sendromunu 1841 yılında kendi oğlunda gözlemlemiş ve tanımlamıştır.

İnsidansı

Dünyanın pek çok bölgesinde sendrom insidansı hemen, hemen birbirine yakındır. 2,9-.5710,000 olarak bilinmektedir. Kız ve erkek çocukları arasında görülen sıklık derecesi aynı gibi gözükse bile erkeklerde kızlara nazaran daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Bu oran yüzde 40 yada yüzde 60 oranındadır. Ülkemizde de bu oranda görülmektedir.

İnfantil Spazmı Belirtileri

İnfantil spazmının çeşitler arasında miyoklonik, klonik, fleksör ve ekstansör çeşitleri ile bilinir. Ailenin dikkatinden hatta doktorunbile dikkatinden kaçabilen hafif bir baş hareketi olarak ta görülebilir. Yaklaşık olarak 5000'de 1 başlangıç yaşı olarak 3-12 ay aralarında görülür.erkek çocuklarda fazla görülen hastalık 3-7 aylık çocuklarda çok görülmektedir. Semptomatik adı ile bilenen West oluşumlarında görülen faktörler  merkezi sinir sistemi infeksiyonları ve metabolik- toksit nedenlerdir. Enfaltil spazmı hastalığı olan kişilerin yüzde beş kadarında ailede infantil spazmı öyküsü bulunmaktadır. İnfantil spazmları antiepileptik ilaç tedavisine direnç gösterir. Steroid mekanizmasın bilinmekle birlikte  ACTH veya prednison iyi sonuç verir. İnfantil spazmı vigabattin tedavisi ile olumlu sonuçlar vermeye başlamıştır.

İnfantil Spazm
İnfantil Spazmı Tanısı

İnfantil sendrom çocuklarda hipsaritmi yani EEG paterni ve myoklonik nöbetlerle sonucu tanı konulur. Süt çocuklarının uykusu esnasında gelen myoklonik jekrler vardır. Aynı zamanda kalça, başta ve gövde de fleksiyon ve ekstansiyon görülür. Bu durumu bebeklerde ağlama ya da otonomik bulgular izler. Olguların çoğunluğu anormal gelişim gösterir. Gelişimin gecikmesi nörolojik muayene bulgularına görülür. Bütün bu bulguların nedenleri halen saptanmamıştır.

İnfantil Spazmı Tedavisi

Öncelikle spazma yol açan patolojik durum saptanmalıdır. İnfantil tedavi ilaçları tün dünyada aynı fakat süre ve doz değişkenlik göstermektedir. Spazmların durmasında kullanılan bu ilaçlar oldukça etkilidirler. Yalnız irritabilite, hipertansiyon, sodyum, su retansiyonu, kilo alımı, kanama, diabetik ketoasidosis gibi]]> Bağırsak Spazmı https://www.spazm.gen.tr/bagirsak-spazmi.html Sat, 08 Dec 2018 17:13:59 +0000 Bağırsak spazmı, kişinin dışkılama alışkanlığında yaşanan değişiklikler ile kendisini gösterir. Kişinin dışkılama yapamaması yada çok sık yapması en belirgin belirtiler arasındadır. Bağırsak spazmı kalıtsal ya da Bağırsak spazmı, kişinin dışkılama alışkanlığında yaşanan değişiklikler ile kendisini gösterir. Kişinin dışkılama yapamaması yada çok sık yapması en belirgin belirtiler arasındadır. Bağırsak spazmı kalıtsal ya da patolojik olabilir. Sıklıkla 15-50 yaş arasında görülen bağırsak spazmı kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.  


Nedenleri

Bağırsak spazmı sindirim sistemi ile ilgili bir bozukluk olduğu için yiyecekler bu bozuklukta büyük önem taşır. Bazı insanların sindirim sistemi bazı yiyeceklere karşı hassastır. Süt, kahve, yağlı yiyecekler, alkol bu besinler hastalığa direkt olarak neden olmasa da kişideki şikayetlerin artmasına yol açabilir. Öğün atlama ve birden çok yemek yeme bağırsaklarda oluşabilecek baskıları tetikler. Bağırsakta yaşanan enfeksiyonlar dışkılama alışkanlığını en çok etkileyen faktördür. Ayrıca kadınların adet döneminde kullandığı ilaçlar ve psikolojik sorunlar belirtilerin artmasına neden olabilir. Stres bağırsak spazmı yaşanmasını en çok tetikleyen faktörlerden biridir. Strese bağlı olarak tüksek miktarda sigara ve alkol tüketimi de vücudun bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği için bağırsakta oluşabilecek spazmı tetikler. 

Belirtileri

Kişinin dışkılama zamanı ve sıklığı değişir. Haftada en az üç kere ya da bir günde üç defadan fazla dışkılama yaşanır. Dışkılama çok sert, pelte şeklinde ve keçi pisliği görünümünde olabilir. Yada küçük, katı ve mukus adı verilen sümüksü bir madde ile kaplı olabilir. Bazen sadece mukus da çıkarılabilir. Kişide kramp şeklinde karın ağrısı görülür. Ağrılar ara ara dalgalar halinde gelir gider. Genellikle yemeklerden sonra çok yoğun hissedilir. Gaz çıkarma veya tuvalet ihtiyacını giderme ile rahatlama hissedilir. Gaz, ince bağırsakta sindirilmemiş karbonhidratların kalın bağırsaktaki bakterileri fermente etmeye başlamasıyla olur. Taneli hububat ve baklagiller çoğu zaman vücutta gaz oluşumunu tetikleyen besinlerdir. Acil şekilde dışkılama hissi vardır. Dışkılama kabızlık veya ishal şeklinde olabilir. Bazen kabızlık ve ishal birbirini birbirini takip eder. Genellikle yemekten hemen sonra başlayan ve gün boyunca devam eden karında gürültülü sesler vardır. Karın bölgesinde sıkışıklık nedeniyle giysilerin rahatsız etmesi olağandır. Dışkılamanın yanında kişi sık idrara çıkma ve acil olarak idrar yapma ihtiyacı da hissedebilir. Tüm bunların dışında kişide yorgunluk, halsizlik ve sinirlilik hali de görülebilir. Cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilebilir. 

Bağırsak Spazmı
Tedavisi

Hastalığın tedavisi yaşanan belirtileri ortadan kaldırmaya yöneliktir. İshali ve kabızlığı ortadan kaldırmak için öncelikli olarak beslenmede değişiklikler yapılması gerekir. İshal tedavisinde lifli yiyecekler tercih edilirken kabızlık için sulu besinler tercih edilmelidir. Bağırsak spazmı kişinin daha sık öğünlerle beslenmesi ve her öğünde daha az yemek yemesiyle önlenebilir. Önlemeyen durumlarda ilaç tedavisi uygulanabilir. Bağırsak spazmında kişi kilo kaybı yaşamaz. Yüksek ateş yada dışkıda kanama görülmez. 
]]> Boyun Kas Spazmı https://www.spazm.gen.tr/boyun-kas-spazmi.html Sun, 09 Dec 2018 11:49:37 +0000 Boyun Kas Spazmı, boyun bölgesinde bulunan boyun kaslarının aşırı gerilmesi ve sinirlere baskı uygulanması sonucunda boyunda kas spazmı oluşur. Bu gibi durumlarda kas gevşetici, ağrı kesici ve romatizmal ilaç takviyesi yapılab Boyun Kas Spazmı, boyun bölgesinde bulunan boyun kaslarının aşırı gerilmesi ve sinirlere baskı uygulanması sonucunda boyunda kas spazmı oluşur. Bu gibi durumlarda kas gevşetici, ağrı kesici ve romatizmal ilaç takviyesi yapılabilir. Boyun kas spazmı yanlış pozisyonda uzun süre kalma, ağır kaldırma, fazla spor ile zorlama gibi ayrıca yatarken yüksek yastık kullanmak yatış pozisyonunda yanlışlar sonucunda boyunda kas spazmı kaçınılmazdır. Çoğu zamanlarda kendi kendimize yapacağımız çok basit tedavilerle boyun kas spazmını iyileştirebiliriz. İnsanın başını taşıyan boyun kasları kasılma ve gevşeme yapar boyun kaslarının kasılıp bazı sebeplerden dolayı gevşeyemediği durumlarda boyun kas spazmı gerçekleşir. Daha  önceden olunan ameliyat, yaşanmış hastalıklar gibi sorunlardan boyun kaslarına gelen olumsuz sinyaller bile boyun kas spazmını tetiklemektedir. Bunlarla birlikte boyunda bulunan fıtık, dişte yaşanan sorunlar, rahim içi araç ve çeşitli iltihaplar bile boyun kas spazmına sebeptir.

Boyun Kas Spazmı Belirtileri
Boyun kas spazmı belirtileri arasında boyunu hareket ettirmede zorlanma  insanın başını taşıyamama hissi sıkıntılı dönem ve şiddetli ağrı olarak bilinmektedir. Saymış olduğumuz belirtiler boyun kas spazmı olabileceği gibi bazı nedenlere bağlı boyun tutulması da olabilir. Boyun kas spazmı özellikle sabah saatlerinde rahatsızlık veren başın hareket kabiliyetini kısıtlayan ve tek taraflı boyun kaslarının ağrımasına neden olan durumdur.  

Boyun Kas Spazmı Tedavisi

Sıcak uygulama en faydalı tedavi yöntemi olacaktır. Boyun kası spazmında o bölgeye uygulanan sıcak uygulama kasların gevşemesini ve rahatlamasını sağlayacaktır. Hastane ortamında değil de evde kendi kendinize uyguladığınız uygulamalarda boyun kası spazmları geçmiyor şiddetli bir şekilde devam ediyor ise mutlaka ihmal etmeden doktora başvurmalısınız. Doktor müdahalesi ile fizik tedaviye başlanacaktır. Uygulanan bu yöntemin amacı boyun kaslarını gevşetmektir. Uygulanan fizik tedavisi bir sonuç vermedi ise sıkıntı devam etmekteyse doktorun denetiminde önerilen ilaç tedavisine başlanır. Bu yöntemlerin dışında nöral tedavi, akupunktur, masaj ve kayropratik gibi tedavi yöntemleri de uygulanabilir. 

Boyun Kas Spazmı

Uygulanan bu yöntemler dokunma veya iğne ile sorunlu bölgeye uygulanan yöntemlerdir. Bu uygulamalar teknik açıdan doğru bir şekilde uygulandığı takdirde hiçbir zararı yoktur bilakis buyun kası spazmına oldukça faydalı olacaktır. Kişi boyun kası spazmlarında ev ortamında yapacağı ilk yöntem o bölgeyi sıcak tutması gerekecektir. Sıcak uygulama yöntemi her zaman sorunlu bölge üzerinde etki gösterecek gerilen kas yapısı sıcak yöntem ile gevşeyerek rahatlamanızı sağlayacaktır. Kullanılan merhemler bölgeye iyi gelecektir. Boyun kas tutulmaları genelde klima veya cereyanda kalındığında yada yanlış uyuya kalındığında oluşmaktadır. Boyun kası tutulması aniden gerçekleşen bir rahatsızlık olduğundan ağrı durumunda hemen doktora gidilemediği takdire evde uygulayacağınız sıcak uygulama ve o bölgeyi sıcak tutmak iyi gelecektir. Boyun kaslarında çok fazla spazm oluşması sadece sıcak uygulama yada bölgeyi sıcak tutmak iyi gelmeyebilir. Kas gevşetici kremler ile yapılan masaj spazma iyi gelecektir. Yatarken o bölgeye zeytinyağı sürülüp masaj yapılarak daha sonra bölgeyi sararak yatılır.

]]>
Bel Spazmı https://www.spazm.gen.tr/bel-spazmi.html Sun, 09 Dec 2018 19:04:25 +0000 Bel spazmı, daha çok gün içerisinde bel kaslarını çok fazla çalıştıran insanlarda karşılaşılan bir durumdur. Bu sorun birçok zaman kişinin dinlenmesi sırasında ortaya çıksa bile bazı insanlarda yapılan iş sırasında da Bel spazmı, daha çok gün içerisinde bel kaslarını çok fazla çalıştıran insanlarda karşılaşılan bir durumdur. Bu sorun birçok zaman kişinin dinlenmesi sırasında ortaya çıksa bile bazı insanlarda yapılan iş sırasında da ortaya çıkabilir. Genellikle gençlerde ve yetişkinlerde görülen bu sorun, müdahale edilmediğinde ciddi kas sorunlarına neden olmaktadır. Bel spazmının kişilerde yaptığı en büyük etki, tabi ki ortaya çıkardığı ağrılardır. Aniden ağrılara neden olan bu problem, özellikle kişilerde sık sık görülüyorsa, ciddi rahatsızlıkları ortaya çıkaracaktır. Bunun için zamanında müdahale ederek bel spazmının kronik bir hal almasını önleyebilirsiniz. 

Bel spazmı, insan vücudunun diğer bölgelerinde olduğu gibi aniden ortaya çıkara kişiyi, yaptığı işi yapamayacağı bir hale getirmektedir. Bu nedenle bel spazmının ne zaman ortaya çıkacağı anlaşılamaz. Bu problem ortaya çıktığı anda kişiler bir süre hareket edemeyebilir. Çünkü spazm sorununun meydana geldiği kaslar, çok ciddi bir şekilde kasılır ve bir süre bu şekilde kalır. Bel spazmının bir diğer ismi akut bel ağrısıdır. Bu durum ortaya çıktıktan sonra altı hafta içerisinde sık sık etki gösterir. Bu süreyi aşkın olarak meydana gelen bel spazmları için kronik demek yanlış olacaktır. Bel spazmı, hastalar tarafından bıçak saplantısı sızlama, kas ağrısı gibi şikayetlere neden olur. Birçok hasta doktora bu şekilde şikayetlerini belirtir. Fakat spazmın beldeki yerine göre şikayetler ve ağrıların şiddeti de değişebilir. Bazen ağrılar kişinin kalçasına ya da uyluk kemiği bölgesine bile yayılabilir. 

Bel spazmının kaynağını tespit etmek son derece zordur. Tıbbi olarak bile bu durum net olarak ortaya çıkarılamaz. Bu nedenle bel spazmının tedavisi daha çok ağrıların dindirilmesi ve spazmın tekrar ortaya çıkmasını engellemek için yapılır. Bel spazmı durumunda kişi kitlendiği için hareket ettikçe ağrı şiddeti de artacaktır.

Bel spazmı yaşayan kişi için neler yapılabilir
 • Bel spazmı yaşayan kişi hareket edemeyeceği için öncelikle bu kişi iş ortamından ya da diğer uygunsuz ortamlardan uzaklaştırılarak daha rahat ve kişinin yatırılabileceği bir yere alınmalıdır. Özellikle kişinin uzana bileceği bir yer oldukça iyi olacaktır. (Kişinin uygun yere alınması sırasında fazla hareket ettirmemeye özen gösterin.)
 • Kişi uygun ortama alındıktan sonra bel spazmının olduğu bölgeyi öğrenin ve bu bölgeye yavaş yavaş masaj yapın. Yapılan masaj için isterseniz bitkisel yağlar kullanın isterseniz hazır masa yağları kullanın. Bu şekilde kısa bir masaj sonrasında kişinin bu bölgesine sıcak uygulamalar yapmalısınız. 
 • Eğer bel spazmı yaşayan kişinin ağrılar aşırı şiddetliyse bir sağlık kuruluşuna haber vererek kişinin tıbbi kontrollere girmesini sağlayın. Çünkü bu gibi durumlar bazen iç organlarda diğer sorunlara neden olabilir. 
Bel Spazmı
Tedavi:

Bel spazmı sorunu eğer kişide kronik bir hal almışsa kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Tıbbi olarak uzmanlar ilaç tedavisini uygulamaktadır. Bu tedaviler eğer kişilerde olumlu sonuçlar gösterirse ilaç tedavilerine devam edilir. İlaç tedavilerinde özellikle kas gevşetici ilaçlar hastalar için çok mükemmel etkiler yapmaktadır. Zaten hastaların yüzde 90'lık bir kısmında ilaç tedavileri olumlu etkilere neden olur. Fakat hastaların yüzde 10'luk kısmı fizik tedavi uygulamalarına ihtiyaç duyar. Bunların yanı sıra bitkisel tedavi yöntemlerini kullanarak bu sorunlarınızı azaltabilirsiniz. 
]]>
Spazm https://www.spazm.gen.tr/spazm.html Mon, 10 Dec 2018 02:01:23 +0000 Spazm, aniden istek dışı adale kasılmasıdır. Bunun nedenleri arasında sinir hücresi hasarı ve kas hücrelerindeki iltihaplanma bulunmaktadır.  Spazm bir grup kası etkileyebileceği gibi, vücuttaki tüm kas gruplarını da etkileye Spazm, aniden istek dışı adale kasılmasıdır. Bunun nedenleri arasında sinir hücresi hasarı ve kas hücrelerindeki iltihaplanma bulunmaktadır.  Spazm bir grup kası etkileyebileceği gibi, vücuttaki tüm kas gruplarını da etkileyebilir. Örneğin sara hastalığında vücudun tamamında spazm meydana gelir. İskelet kaslarında çalışma sırasında oluşan ve kramp olarak tanımlanan sorunda spazm türüdür. Herkes yaşamı boyunca spazm geçirebilir. Vücutta iç organlarda düz kaslarda oluşan ağrılı spazmlar, çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bunlar kolik olarak tanımlanır. Bu tür spazmların mutlaka sebebinin tespit edilmesi gerekir. Spazmdan en fazla etkilenen kas grupları arasında, baldır kasları, diz altı kasları, diz üstü kasları, eller ve ayaklardaki kaslar bulunmaktadır. Spazm birkaç saniyelik bir zamanda etkili olabileceği gibi, 10-15 dakika kadar da devam edebilir.

Spazm nedenleri nelerdir

Elektrolit ve su eksikliği: Kasların işlevini doğru şekilde yerine getirmesi için gerekli olan bu etkenler yetersiz olduğunda, sinir sinyalleri iletimi yapılamaz. Bu kas spazmında önemli bir unsurdur. Özellikle yoğun spor aktivitelerinde sporcuların yaşadığı sorun budur. Daha çok potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi elektrolitlerin eksikliği spazma yol açar.

Kaslardaki ve sinirlerdeki bozukluk: Kasın hareket etmesini sağlayan sinirlerdeki sorun, kasın hareketini direkt olarak etkiler. Kasılma, spazm gibi etkiler ortaya çıkar. Kas sakatlıkları da spazm neden olarak kabul edilir.

Kimyasal maddeler: Vücut bazı kimyasal maddelere spazmla karşılık verebilir. Kimyasal maddeler sinirlerde de bozulmaya neden olabilir. Bu etki kasların kasılması, spazm gibi sonuçlar yaratır.

Bazı hastalıklar ve sakatlıklar: Herhangi bir sakatlık ya da sara, MS gibi bazı hastalıklar nedeniyle spazmlar ortaya çıkabilir. Vücuttaki mide, bağırsak gibi organların kaslarında oluşan spazmlarda bazı hastalıkların etkisiyle ortaya çıkar. Bunu vücudun verdiği bir sinyal olarak ele almak gerekir. Mutlaka altta yatan nedenin tespit edilmesi ve tedaviye başlanması tavsiye edilir.

Kas yorgunluğu, kasların aşırı kullanımı: Aşırı yapılan egzersizler kasların zorlanmasına neden olur. Giderek zayıflayan, etkisini yitiren kaslarda spazm ortaya çıkabilir.

Spazm
Spazm çok çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir. Bunu başlı başına bir hastalık olarak ele almak doğru değildir. Ancak önemli bir rahatsızlığın belirtisi olarak ta ortaya çıkabileceğini düşünerek, mutlaka doktora gidilmelidir. Aşırı alkol kullanımı, aşırı sıcaklık, aşırı egzersiz, uyuşturucu kullanma, ilaç kullanımı gibi etkenlerde spazm oluşmasına yol açabilir. Bunu bir sinyal olarak ele almak gerekir. Vücut kendini korumaya alıyor. Bu nedenle basit bir sebepten bile olsa, vücudumuza daha fazla dikkat etmeliyiz.

Spazm tedavisi ve önlenmesi

Sıcak uygulama: Spazm oluşan yere sıcak uygulama yapılması oldukça etkili olur. Bölgeye 15-20 dakika kadar nemli ısı verilmesi tavsiye edilir. Mide spazmı, bağırsak spazmı gibi sorunlarda sıcak bir duş alınması da yararlı olur.

Kalsiyum alımının arttırılması: Bu mineralin eksikliği spazmların oluşmasında etkili olabilir. Bu yüzden kalsiyumdan zengin olan yoğurt, peynir, süt gibi besinler daha fazla tüketilmelidir.

Potasyumu daha fazla almak: Potasyum içeren besinlere diyette yer verilmelidir. Özellikle spor yapan kişiler buna dikkat etmelidir. Bunun için muz, domates, kayısı gibi potasyum içeren yiyecekler sık tüketilmelidir.

Vücuda alınan sıvı miktarının arttırılması: Spazmların oluşmasında vücuttaki sıvı eksikliği de önemli bir rol oynar. Bu yüzden günlük su tüketiminin arttırılması, spazmların oluşmasını önleyecektir. Vücuttaki]]> Mide Spazmı https://www.spazm.gen.tr/mide-spazmi.html Mon, 10 Dec 2018 15:55:54 +0000 Mide spazmı, erkeklere göre kadınlarda çok daha fazla görülen bir sorundur. Mide üzerinde bulunan kasların istemsiz olarak kasılması ve bu şekilde bir süre kalmasıyla oluşan mide spazmı, insanlarda çok şiddetli sancılara nede Mide spazmı, erkeklere göre kadınlarda çok daha fazla görülen bir sorundur. Mide üzerinde bulunan kasların istemsiz olarak kasılması ve bu şekilde bir süre kalmasıyla oluşan mide spazmı, insanlarda çok şiddetli sancılara neden olmaktadır. Genellikle bu kaslar aşırı bir şekilde kasıldığı için ağrı şiddeti de kişinin dayanamayacağı kadar çok olmaktadır. Mide spazmının birçok nedeni vardır. Bu nedenle kişilerde doğrudan teşhis koymak mümkün değildir. Mide spazmı, insanlarda hemen hemen her yaşta görülmektedir. Özellikle aşırı kilolu insanlarda bu problemin görülme ihtimali çok daha fazladır. Mide spazmı kişilerde sık sık meydana geliyorsa, bu duruma müdahale edilmesi şarttır. Çünkü bu gibi kas problemleri vücudun her neresinde görülürse görülsün kronik bir hal alarak insanlarda problemlere neden olabilir. Eğer sizlerde de mide spazmı varsa, diğer mide hastalıkları ortaya çıkmadan doktorunuza görünün. Çünkü mide üzerindeki kaslar gerildiğinde, mide tam olarak görevini yapamaz ve başta reflü olmak üzere birçok sorun ortaya çıkabilir. Mide spazmının en çok görüldüğü zaman insanların yemek yemeleri sırasındadır. Kişiler doymaya yakın bu gibi mide spazmlarıyla karşılaşabilirler. Mide spazmı ortaya çıkar çıkmaz kişi yemek yiyemez bir hale gelir. Spazmın büyüklüğüne göre de kişilerde oluşan karın ağrısının şiddeti değişir. 

Mide spazmının nedenleri:
 • Mide spazmının en büyük nedeni insanların aşırı stres altında kalmalarıdır. Günümüzde gittikçe artan iş hayat ve iş hayatından kaynaklanan stresli durumlar, çalışanların çok daha büyük sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Bunlardan biri de mide spazmı sorunudur. 
 • Aşırı heyecan ve korku durumları da mide spazmına neden olan önemli bir nedendir. Bu gibi anlarda insanların vücudunda ciddi hormonal değişiklikler meydana gelir. Ani hormon değişiklikleri ve solunum değişiklikleri kısa süreli bile olsa mide spazmı sorununa neden olabilir. 
 • Kadınlarda adet dönemlerinde kasık ağrısının yanı sıra mide spazmı sorunu da meydana gelebilir. Bu dönemlerde kişilerin vücut kaslarının istemsiz olarak çalışması mide spazmını ortaya çıkarır. 
 • Sağlıksız beslenen insanlarda mide spazmı, çok sık görülür. Özellikle çok fazla öğün yapan ve midesin sürekli dolu tutan insanlarda mide kasları yorulabilir ve buna bağlı olarak mide spazmı meydana gelebilir. 
 • İnsanlarda çok sık görülen mide spazmının bir diğer neden ise kişinin herhangi bir besine alerjisinin olmasıdır. Genellikle besin alerjisi, insanlarda ciltte sorunlara neden olurken bazı insanlarda etki, mide üzerinde spazm ve yara olarak görülebilir. 
 • Bunların yanı sıra kişinin yaptığı fiziksel aktiviteler, ağır ve sürekli işler, sindirim sistemi hastalıkları, zehirlenmeler, ciddi psikolojik hastalıklar, ağır travmalar, aşırı kafeinli içecekler, aşırı soğukta ya da aşırı sıcakta kalmalar, sağlıklı bile olsa bazı gıdaların aşırı alınması gibi durumlar mide spazmının önemli nedenlerindendir. 
Mide Spazmı
Mide spazmı ne gibi belirtiler gösterir

Mide spazmının en büyük belirtisi, insanlarda görülen şiddetli ve ani ağrılardır. Özellikle göbek ile kaburgalar arasında hissedilen bu ağrılar aniden görülür ve yavaş yavaş ortadan kalkar. Bu ağrılar bazen sırta doğru ilerleyebilir. Bunun yanı sıra mide spazmı geçiren kişilerde renk solması ve aşırı terleme görülür. Bu gibi durumlar genellikle meydana gelen ağrılara bağlı olarak oluşur.
]]>
Sırt Kas Spazmı https://www.spazm.gen.tr/sirt-kas-spazmi.html Tue, 11 Dec 2018 04:44:02 +0000 Sırt Kas Spazmı, Günümüz de hemen herkesin hayatının bir evresinde karşılaştığı sırt kası spazmları çoğu zaman omuz ve sırt kasları sorunları ile birlikte gelişen ani bir ağrı şeklidir. Sırt kasları
Sırt Kas Spazmı, Günümüz de hemen herkesin hayatının bir evresinde karşılaştığı sırt kası spazmları çoğu zaman omuz ve sırt kasları sorunları ile birlikte gelişen ani bir ağrı şeklidir. Sırt kasları örgü dokuyu andırır bir yapıdadır.  Alttan üste doğru çapraz kas grupları ile örülüdür. Sırt kas spazmı örülü bulunan bu bölgelerin çeşitli nedenlerle rahatsızlanması sonucu oluşur. Sırt kasları, üst ekstremiteleri (kolları) bedene bağlayan üst kolların hareketleri ile ilgili kas grubudur. Sağ ve sol ekstremite şeklinde ayrıma tabi tutulur. Sırt kaslarının gövde de yapışık olduğu bölge kalın ve yağlı bir tabakadan meydana gelir. Ayrıca sırt kaslarını hareket için uyaran sinirler spazma maruz kalabilir. Sırtta meydana gelen spazmlar, aşağıda ki kas gruplarını ve sinirleri doğrudan etkiler.

Sırt Kas SpazmıSpazm nedir

Kaslarımız yağ dokusu ile iç içe çalışır, yağ dokusu ısınınca  kas liflerinin protein, laktikasit ve diğer güç üreten vitaminlerin kas dokularında toplanmasını sağlar, böylece güç üretilir. Beyinden gelen emirlerin aniden kas dokularına yaptırılmaya çalışılması, harekete hazır olmayan soğuk kasların yeterince protein, laktikasit ve diğer vitaminleri toplamaya fırsat bulamamasına neden olur.  Bu durumda sinirler, kaslara striknin gibi uyarıcılar salgılanmasına neden olur. Striknin vb. maddeler vücudun dış dünyaya karşı verdiği tepkinin ürünüdür. Gereğinden fazla striknin salgılanması kaslar da  spazm olarak ortaya çıkar.

En sık spazma maruz kalan sırt kasları ve sinirler,
 • Musculus trapezius, isimli üçgen kas, sırtta en üstte bulunan kas grubudur. Kürek kemiğinin yukarı kalkmasını omzun çökmemesini sağlar.
 • Musculus latissimus dorsi, isimli sırt kas grubu ise; bedenimizde ki en geniş kas yapısıdır. Ana tırmanıcı kas grubudur. Yüzücüler ve kürek çekenlerde aşırı gelişir.
 • Musculus levator scapulae, omuzun yük altında iken çökmesini engeller ve diğer kas gruplarına yardımcı olur.
 • Omurganın dışında ve içinde bulunun sinirler,  Sinirlerde meydana gelen spazmlar sinir dokusunun baskı altında kalmasına neden olduğu için bu bölgede yoğun ağrı ve ateş meydana gelebilir.
Sırt kas spazmı neden oluşur

Spazmlar; zorlanma, gerginlik, güçsüzlük, yaralanma ve üşütme vb. sorunlardan dolayı ani veya ağır seyirle meydana gelen kas lif ve sinir kasılmalarıdır. Bazen bu kasılmalar uzun süre kullanılmayan sırt kaslarında ani hareketler sonucu ortaya çıkarken, bazen de uykudan uyandıktan sonra ani hareketler ile meydana gelmektedir. Sırtta meydana gelen spazmlar genellikle omurga çevresine bağlı kas gruplarında meydana gelmektedir. Ayrıca omurganın dışında ve içinde bulunan sinir köklerinin gerilmesi de kas spazmlarının oluşmasına neden olabilir.
 • Su Ph dengesi; İçtiğimiz suyun niteliği 7,5 ph civarında olmalıdır. Yüksekliği ve düşüklüğü asit ve alkalin seviyelerinin bozulmasına neden olabilir. Su da bulunan elektrolitin de yeterli düzeyde olması önemlidir. Elektrolit verilen komutların sinir hücrelerine doğru şekilde iletilmesinden sorumludur. Yeterli elektrolit alınmayan kişilerin sırt kaslarında spazm meydana gelebilir. Aşırı spor yapanların kas spazmı geçirmesi su kaybının neden olduğu elektrolit kaybıdır. Su İle birlikte kalsiyum, potasyum gibi elektrik iletkenleri de azaldığından sinirler tarafından tepki olarak Striknin salgılanmasına ve spazm meydana gelmesine neden olur.
 • Kas ve sinirler de gerginlik; Sırt kaslarımızı hareket ettiren sinirler de sakatlık var ise psikolojik bozukluklar ve yorgunluk anlarında kontrolsüz olarak sırt kaslarının kasılmasına ve kas spazmı geçirilmesine neden olur. Özellikle sabahları ve uzun süreli araba kullanımından sonra sırt kaslarını esnetirken yavaş hareket edilmez ise spazm oluşumuna davetiye çıkarırsınız.
Sırt kası]]>